Policie: Útočník měl jít okamžitě k zemi, ochranka změní taktiku

Domácí
30. 9. 2012 11:56
Ochranka prezidenta v Chrastavě selhala, útočníka Vondrouše sebrala až policie.
Ochranka prezidenta v Chrastavě selhala, útočníka Vondrouše sebrala až policie.

Taktika při ochraně prezidenta se po pátečním útoku na prezidenta Václava Klause musí změnit. V televizi Prima to řekl náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Policejní tým, který incident prověřoval, prý vidí selhání ochranky mimo jiné v tom, že bezprostředně nezajistila útočníka.

"Všude na světě se může taková záležitost stát, tomu se nikdy nedá úplně zabránit, ale na to má vliv taktika zákroku," řekl Kužel. Taktika ochrany prezidenta se podle něj musí změnit tak, aby hlava státu byla chráněna proti takovým útokům. V čem konkrétně by měla policie v budoucnu postupovat jinak, Kužel neuvedl. Jde podle něj o "know-how" ochranky.

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel.Selhání vidí odborný tým, který Kužel vede, i v reakci prezidentových strážců. "Ochranka měla bezprostředně zajistit útočníka. Možné diskuse o tom, že se jedná o hračku, o pistoli, která střílí umělohmotné náboje, je sice jeden fakt, ale držel ji dospělý člověk a byl v takové bezprostřední blízkosti pana prezidenta, že kdyby do něj něj někdo strčil nebo sám od sebe zvedl hlaveň, tak mohl prezidentu republiky způsobit vážné zranění. Například kdyby ta kulička vletěla do oka," řekl.

Chtěl poukázat na zhoršující se kvalitu života lidí

Šestadvacetiletý muž v pátek v Chrastavě na Liberecku z bezprostřední blízkosti na Klause několikrát vypálil z plastové pistole na airsoft. K prezidentovi přistoupil v davu při slavnostním otevření mostu v Chrastavě.

Na svém facebookovém profilu uvedl, že jeho čin rozhodně nebyl na objednávku a že chtěl pouze poukázat na zhoršující se kvalitu života obyčejných lidí. Nechtěl prý házet vajíčky, neboť vůči tomu jsou politici hluší a slep,í a chtěl, aby jeho čin měl větší váhu. Dále dodal, že chtěl, aby se politici zamysleli nad svým chováním, ale zatím se zdá, že se zamýšlejí pouze nad tím, jak vylepšit svoji ochranu. Policie muže obvinila z výtržnictví. Kvůli incidentu oznámil odchod z funkce ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka.

O katastrofálním stavu ochrany nejen prezidenta Václava Klause, ale i dalších vysoce postavených českých politiků včetně premiéra Petra Nečase se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 1. října.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ