Tisíce demonstrantů dorazily před polednem před ministerstvo vnitra. Několik desítek z nich proniklo přes ochranku přímo do budovy, kde projevili svůj nesouhlas s rozpočtovými škrty pískáním či skandováním hesel "Už jsme tady" nebo "Demisi".
Do budovy ministerstva se někteří demonstrující dostali silou i za bezpečnostní rám. Na jedné z přinesených rakví byl nápis "Policie ČR skonala po těžké nemoci". Z reproduktorů zněla hlasitá hudba, například píseň V mládí jsem se učil hrobařem.
Chování demonstrujících policistů a hasičů, kteří poškodili vstup do sídla ministerstva vnitra, označil předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) za netolerovatelný kriminální delikt.
"Respektuji právo vyjádřit demonstrací svůj postoj a názor, ale naprosto odmítám, aby se demokratický institut demonstrace změnil v příležitost ničit. To jsou již kriminální delikty, které nemohou být tolerovány," uvedl. Podle něj je šokující, pokud se toho dopustili policisté nebo hasiči.
Před vnitro pak protestující položili smuteční věnec a rakve s nápisem Policie. Průvod poté vyrazil přes Letenské sady k Úřadu vlády, kde na něj čeká další část demonstrantů. Dav dělá velký hluk, zkomplikoval také dopravu. Skupina protestujících policistů vešla i do Letenského tunelu a provolává tam hesla.
Mezi demonstranty jsou i celníci, zástupci vězeňské služby nebo České daňové správy, odbory státních zaměstnanců i civilních zaměstnanců armády či justiční pracovníci. Hasiči třímají balonky s logem svého odborového svazu. Podle policejních odhadů čítala hlavní skupina demonstrantů, která se sešla v Letenských sadech, už dopoledne 16 tisíc až 20 tisíc lidí. Počet demonstrujících však stále roste.
Když řídí vnitro Radek
Řada z účastníků přišla s transparenty, na kterých stojí například "Méně peněz, více zločinů" nebo "Snižte platy sobě". Autoři některých nápisů si vzali na mušku konkrétní politiky - například sloganem "Vyždímat - až na kousek, chce nám prachy Kalousek" či vzkazem ministru vnitra Radku Johnovi (VV) "Teď, když vnitro řídí Radek, budeme mít holý zadek".
S protestem sympatizuje i řada policistů, kteří jsou ve službě a na celou akci dohlížejí. Prozrazují to žluté stužky připnuté na jejich uniformách.
Několik stovek demonstrantů, kteří čekali před Úřadem vlády, až k němu z Letné dorazí hlavní průvod, už před budovu také položilo rakev. Účastníci protestu z řad záchranářů či úředníků mají transparenty s nápisy "Šetřit ano, škrtat ne" či "Děkujeme, odcházíme. Vaši lékaři". Policie na místě řídila dopravu, kterou však protestující postupně zablokovali.
To hlavní teprve přijde
Hlavní část demonstrace probíhá od 13 hodin na Palachově náměstí. V davu jsou policisté, hasiči, zástupci školských odborů a zdravotníků či úředníci. Mluvčí pražské policie Ivana Ježková před 14. hodinou řekla, že na akci dorazilo 25 tisíc až 30 tisíc lidí. Policie zatím nezaznamenala žádné incidenty, musela řešit pouze dopravní problémy.
Důvodem akce, na niž přislíbilo účast 19 odborových svazů a občanských iniciativ, je záměr vlády snížit objem prostředků ve státní správě o 10 procent. Podstatná část úspor by podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí měla jít z tarifní složky mzdy. Platové tarify by se přitom podle návrhu měly snížit o 10 až 43 procent. Podle odborů to znamená, že by třeba u zdravotních sester mohl nastat pokles této části mzdy i o téměř 10 tisíc korun.
Demonstraci neodvrátilo ani několikeré jednání odborářů se zástupci vlády nebo jednotlivých ministerstev. Již na středu ráno je naplánováno další jednání s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. Ještě ten den večer by měla způsob úpravy tarifních tabulek projednávat spolu s rozpočtem vláda. Odboráři přitom minulý čtvrtek na tiskové konferenci varovali, že pokud nedosáhnou aspoň částečných úspěchů, uspořádají i další akce. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče již dokonce předběžně vyhlásil na den voleb 15. října stávku.