Když před dvěma roky navštívil Prahu tehdejší americký prezident George Bush, byl třicátník V. G. tím, kdo z české strany zodpovídal za jeho bezpečnost. Letos na něho zbyla "pouze" ochrana ministrů zahraničních věcí během setkání na zámku v Hluboké. Profesionální osobní strážce poskytl on-line deníku TÝDEN.CZ rozhovor pod příslibem anonymity.
"Zlehčování a podceňování situace během ochrany je tou nejčastější chybou, která už nikdy nejde vzít zpět," varuje policista před nedbalým zabezpečením Obamovy dubnové návštěvy v Praze.
Jaký je to pocit, chránit amerického prezidenta?
Především je to velká zodpovědnost, všude vnímáte tu nutnost obstát. Je to však i osobní potěšení za projevenou důvěru od nadřízených. Bez přehánění, taková šance přece nemusí přijít za celou kariéru.
Takže byste si to rád zopakoval?
Doprovázet politiky, kteří zrovna dominují světovému dění, je pro osobní ochránce bezpochyby vrcholná meta. Kdo by řekl, že by to nechtěl zažít znovu, lhal by. Je to stejné jako u jiných povolání - každý chce být u těch nejzajímavějších příležitostí.
Takže zamrzí, že Obama na vás "nevyšel"?
Neskrývám ambice, ale i ochrana ústavních činitelů je týmová činnost. A předpokládá jistou vyzrálost a vyváženost osobnosti. To, co je pro mne důležité, je vidět na místě strážce prezidenta profesně schopného člověka a týmového hráče. Takovému to vždy budu upřímně přát.
Co bude pro bodyguarda, jenž dostane prezidenta Obamu letos na starost, nejtěžší úkol?
Prioritou je uhlídat život a zdraví chráněné osoby. Bezpodmínečné je osobní přesvědčení o nezbytnosti nasazení života v případě útoku. Jde o instinktivní reakci na dobře vyhodnocený podnět. Kdo není schopen takového jednání, nemůže být opravdový osobní ochránce.
Takové nasazení vlastního života známe především z filmů, jak často se to ale stává v praxi?
Naše profese je spíše o předvídání a prevenci. Zkrátka se musíte umět takovým situacím vyhnout.
Jak tedy probíhala před dvěma roky spolupráce s americkými kolegy? Dávali vám najevo svou nadřazenost, nebo byli od počátku kamarádští?
Setkání s kolegy ze Secret Service byla přátelská. Měl jsem dokonce možnost s nimi spolupracovat i ve Spojených státech, kde mi třeba umožnili vidět prostory Bílého domu včetně zákoutí, odkud se řídí jejich služba. Vzájemná spolupráce byla vždy bezproblémová, každý zná předem své úkoly a místo v týmu.
Stihl jste tehdy s prezidentem Busem prohodit alespoň pár slov?
To se nedělá, jednou ze základních charakteristik osobního strážce je i taktní společenské chování. Bodyguard má s chráněnou osobou komunikovat, jen pokud to nutně vyžaduje plnění pracovních povinností. Prezident Bush byl nicméně velmi příjemný, vnímavý. Potěšily mě jeho zdvořilostní otázky a odpovědi, stejně jako společná fotografie na památku a podání ruky s přímým pohledem.
Znal jste dopředu prezidentův program, nebo vás jen „šoupali" podle pokynů z vrchního velení?
Tvořili jsme jeden tým s velkou vzájemnou důvěrou. Znalost přesného programu je pro mou činnost důležitá.
Dostal jste nějaké mimořádné vybavení?
Ne. Odlišnosti ve vybavení spíš souvisejí s konkrétní bezpečnostní situací, v níž se nacházíte, a finančními možnostmi bezpečnostní služby.
Ani průběh služby u "muže číslo jedna" nebyla ničím speciální?
Po stránce profesní se to v zásadě ničím neodlišovalo. Je třeba vždy jen předem posoudit a vyhodnotit míru bezpečnostního rizika každé chráněné osoby. Bodyguard už je pak jen jediným kamínkem v mozaice týmové práce kolem prezidenta. Na druhé straně je mu samozřejmě fyzicky nejblíže. A zajisté bylo velmi zvláštní a vzrušující vidět zákoutí vrcholu světové politiky.
Co konkrétně tedy bylo náplní vaší práce?
Prioritou je přirozeně ochrana života a zdraví hlídané osoby. Vrcholnou povinností je pak nasazení života v případě, že je to poslední šance, jak oddělit útočníka od chráněnce. Nicméně naše profese je spíše o předvídání a prevenci, tedy umění vyhnout se krizovým či nepříjemným situacím. Se znalostí českého prostředí jsem měl oproti kolegům z USA výhodu, proto jsem se mohl podílet na vyhodnocování a korigování nastalých situací.
A překvapilo vás během služby něco?
Pokud by během služby nastal moment překvapení, pak zřejmě někdo či něco selhalo. O dobře zajištěné bezpečnostní akci svědčí, že žádná taková situace nenastane. Opět, prevence a příprava jsou důležitou strategickou součástí systému ochrany osob. Zlehčování a podcenění situace bývá tou nejčastější osudovou chybou, kterou nelze vzít zpět. Takové selhání by bylo profesní potupou.
Foto: Robert Zlatohlávek, Karel Šanda