Ke snížení trestné činnosti policistů v loňském roce podle Inspekce ministra vnitra přispěly úpravy v zákonu o služebním poměru, které se týkají odchodových finančních náležitostí. Novela totiž nepřipouští, aby měl policista nárok na výsluhu, pokud je proti němu vedeno neukončené trestní řízení. Podle ředitele Inspekce Zdeňka Pelce se policisté také obávali, aby v případě propuštění našli jiné zaměstnání.
Inspekce ministra vnitra v loňském roce odhalila 204 policistů, kteří podle ní spáchali trestný čin. Oproti předchozímu roku klesl počet případů, které se inspekci podařilo vyřešit, o téměř 20 procent. Poměr mezi počtem řešených a objasněných trestných činů se přitom podle Pelce za posledních šest let výrazně nezměnil.
Policie musí podle zákona ze svých řad propustit člověka, kterého soud pravomocně odsoudil kvůli trestnému činu spáchanému úmyslně. Za určitých podmínek se propouštějí také policisté, kteří se trestného činu dopustili z nedbalosti, nebo porušili služební slib.
Policisté odsouzení za úmyslně spáchaný trestný čin nemají nárok na odchodné a výsluhový příspěvek. Podle novely služebního zákona má policista, proti kterému je vedeno trestní řízení, nárok na výsluhu až po rozhodnutí soudu a pouze v případě, že nespáchal úmyslný trestný čin.
Ilustrační foto: Tomáš Železný