Policisté při nácviku na letišti prověřili sto tisíc pasažérů

Domácí
12. 12. 2017 11:19
Na snímku policejní prohlídka na pražském letišti.
Na snímku policejní prohlídka na pražském letišti.

Policisté s experty z Interpolu nacvičovali koncem listopadu na pražském letišti odhalování podezřelých cestujících, zavazadel a nákladů. Za běžného provozu prověřili více než sto tisíc pasažérů a odhalili dvě pochybení, která se týkala přepravovaných věcí. Speciální opatření ale nebyla nutná. Výcvik byl zaměřen na posílení boje proti mezinárodnímu nelegálnímu obchodu a pašování radioaktivních materiálů.

"V jednom případě šlo o přirozené záření přepravovaného objektu a v druhém o chybně deklarované přepravované zboží. Ani v jednom případě nedošlo k překročení příslušných bezpečnostních norem," uvedla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Akce nazvaná Conduit byla zaměřena na sdílení zkušeností s vyslanými experty Interpolu a USA. Zúčastnilo se jí několik policejních útvarů, především Národní centrála proti organizovanému zločinu, cizinecká policie Praha-Ruzyně, celní správa, pracovníci Státního ústavu radiační ochrany a jako pozorovatelé byli přizváni slovenští policisté. Akci koordinoval odbor Interpolu pro prevenci terorismu za použití radioaktivních materiálů, finančně ji podporuje ministerstvo energetiky USA. Výcvikem procházejí i policisté ostatních členských států Interpolu.

Česká policie od začátku letošního roku vypátrala více než 6100 hledaných osob a věcí z mezinárodních policejních databází. Zahraniční experti ocenili, že dotazy do databází Interpolu i Schengenského informačního systému policie systematicky využívá, což vede k efektivnímu vyhledávání a zadržování mezinárodně hledaných osob nebo odcizených a zneužitých cestovních dokladů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Další čtení

Výročí stavebnice Merkur v Polici nad Metují připomenou akce v muzeu i v parku

Domácí
18. 9. 2025

Soud v Semilech dnes opět otevře restituční kauzu Walderode

Domácí
18. 9. 2025

Soud snížil Tempelovi odškodnění, dostane dalších 6,23 milionu korun

Domácí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ