Policisté se bojí, že jim <span>daňový řád</span> ztíží vyšetřování

Domácí
2. 11. 2008 10:00
Na stopu směnárníků přivedla policii také daňová přiznání.
Na stopu směnárníků přivedla policii také daňová přiznání.

Na stopu směnárníků přivedla policii také daňová přiznání.Úřad Miroslava Kalouska připravil nový daňový řád. Už teď však zaznívají nespokojené hlasy z řad policistů. Elitním útvarům vadí, že přijdou o mocný nástroj při vyšetřování závažné finanční kriminality: možnost snadno a rychle prolomit daňové tajemství. Detektivové varují, že vyšetřování se kvůli změně potáhnou déle.

Z kraje letošního října vtrhla policie do směnárny Aktiv Change v centru Prahy. Místo policisté pročesávali čtyřiadvacet hodin. Hledali totiž důkazy o tom, že směnárníci ve velkém prali špinavé peníze.

Gangu, který měl zlegalizovat přes 5,3 miliardy korun, byli detektivové na stopě od začátku letošního roku. A při vyšetřování si pomohli i průlomem daňového tajemství. V překladu to znamená, že si na finančním úřadu vyžádali informace o tom, jaké odváděli směnárníci daně.

Případ směnárny s neobvykle příznivými kurzy je možná jedním z posledních, který takto policisté vyšetřovali. V budoucnu už se na daňová přiznání možná tak snadno nepodívají. Změnu přináší nový daňový řád z dílny ministerstva financí.

Tajemství je tajemství

Nový daňový řád předkládá úřad Miroslava Kalouska.Prolomit daňové tajemství dnes mohou policisté, když vyšetřují obzvlášť závažnou trestnou činnost: tedy praní špinavých peněz nebo terorismus. Na správce daní se tak často obraceli třeba detektivové z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, z Národní protidrogové centrály nebo z protikorupční policie.

"Možnost prolomit daňové tajemství používá náš útvar prakticky denně," potvrzuje mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

To se však nelíbí poslanci Marku Bendovi z ODS. "Databáze finančních úřadů nemá sloužit jako shromaždiště informací pro další složky státu. Má být co nejneprostupnější," vysvětluje Benda, který zrušení privilegií navrhl na jednání legislativní rady vlády.

Ačkoli ještě bude trvat než daňový řád vůbec doputuje do sněmovny, vyšetřovatelé už nyní bijí na poplach. Varují, že pokud by byl návrh přijat ve stávající podobě, znamenalo by to zpomalení vyšetřování. Nově se totiž policisté budou muset obracet na státního zástupce, aby jim povolil žádat citlivé informace po finančním úřadu. "Pokud přijdeme o přímou vazbu na daňové správce, bude to průtahy při vyšetřování. Přibudou zbytečné administrativní úkony," tvrdí Skřepek.

Policisté už ministerstvu poslali nesouhlasnou připomínku. Zda bude ji ale úřad zohlední není jisté. "Připomínky se nyní zpracovávají, zatím ještě není hotová konečná verze," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Daňový řád je součástí reformy daňového systému. Platit by měl od roku 2010, kdy se také počítá se sloučením daňové a celní správy. Od roku 2012 se díky tomu mají platit daně, cla, ale i zdravotní a sociální pojištění na jednom místě.

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Hluboce lidský příběh: Americký veterán navštívil místa, která dobýval

Domácí
3. 5. 2025

Hrad pod tlakem žádostí o milost. Dorazilo jich přes tisíc, i pro české vojáky

Domácí
3. 5. 2025

Francouzská EDF podala žalobu proti rozhodnutí ÚOHS kvůli tendru na Dukovany

Domácí
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ