Policisté zatkli lobbistu Rittiga. Co na něj mají?

Domácí
13. 2. 2014 19:50
Podnikatel Ivo Rittig.
Podnikatel Ivo Rittig.

Policisté zatkli vlivného lobbistu Iva Rittiga. Jeho zadržení potvrdil České televizi Rittigův advokát Vlastimil Rampula. Šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová bez uvedení konkrétních jmen sdělila, že policie zadržela čtyři lidi v souvislosti s kauzou pražského dopravního podniku a obvinila je z praní špinavých peněz.

Podle médií jsou dalšími obviněnými Rittigův právník David Michal, jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a lobbistův obchodní partner Peter Kmeť.

"Můžu říct holý fakt, že pan Ivo Rittig byl zadržen," řekl Rampula. "Všechny čtyři osoby jsou v pozici osob zadržených, kdy státní zástupce v následujících 48 hodinách rozhodne o jejich dalším procesním postavení," napsalo později na svém webu vrchní státní zastupitelství. Zatím tedy není zřejmé, zda chce policie zadrženou čtveřici stíhat vazebně, či na svobodě.

V případě prokázání viny hrozí obviněným za legalizaci výnosů z trestné činnosti tři až osm let vězení či propadnutí majetku. Ze zveřejněné právní kvalifikace mimo jiné vyplývá, že policisté čtveřici viní ze spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech.

Lenka Bradáčová.Podle informací České televize je mezi zadrženými vedle Rittiga i jeho advokát David Michal z kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners). Server Lidovky.cz pak napsal, že dalšími obviněnými jsou jednatel společnosti Neograph Jan Janků a Peter Kmeť, který zastupuje firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Mobilní telefon Janků hlásí, že je momentálně nedostupný. Podle serveru policie vydala zatykač také na dalšího právníka z MSB Legal Marka Stubleyho.

"Mohu potvrdit pouze to, že protikorupční policisté od rána provádějí úkony ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu," řekl na dotaz o údajném zadržení Rittiga šéf protikorupční policie Milan Komárek. Konkrétní jména zadržených nechtěl stejně jako Bradáčová komentovat.

Podle protokolu vychází policie zejména ze dvou prostorových odposlechů z 27. a 29. března 2012, napsal server lidovky.cz. Obvinění na nich údajně řeší fungování papírny Neograph. Chtěli prý ovládnout valnou hromadu firmy, prodloužit smlouvu s dopravním podnikem a vylepšit mediální obraz tendru na jízdenky. Oba právníci se podle policie podíleli na tvorbě nevýhodné smlouvy. Rittig měl také v dopravním podniku svého člověka, který ho informoval o dění uvnitř, píše server.

Rittig řekl České televizi už ve středu, že má informace, podle nichž by mohl být obviněn - ovšem údajně kvůli tomu, že přišel do styku s utajovanými skutečnostmi. "Je to naprosto účelové," uvedl lobbista, který střídavě žije v Česku a v Monaku. Takovéto obvinění by podle něj bylo vykonstruované, protože není a nikdy nebyl státním úředníkem, a s utajovanými informacemi se tak setkat nemohl.

K vývoji v případu se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který je na pracovní návštěvě Slovenska. "Pokud jsou tady lidé, o kterých se dlouhodobě spekuluje, že se určitým způsobem mohli podílet na trestné činnosti, tak je dobře, pokud policie koná a tyto věci jednoznačně prověří a potvrdí, anebo vyvrátí," prohlásil.

Bohuslav Sobotka.Opoziční politici považují zatčení Rittiga za zlom. Podle některých z nich se ale teprve ukáže, jestli obvinění také stanou před soudem.

Podle dřívějších informací médií uzavřel dopravní podnik s firmou Neograph nevýhodný kontrakt na výrobu jízdenek, který zprostředkovala společnost Cokeville Asset Inc. se sídlem na Britských Panenských ostrovech. Té prý Neograph odváděl 17 haléřů z každé jízdenky. Obchodní ředitel firmy Neograph Vladimír Sitta před časem České televizi potvrdil, že do firmy na Panenských ostrovech z firmy Neograph odteklo řádově několik desítek milionů korun.

Na údajné tunelování pražského dopravního podniku ve spojitosti s Rittigem v minulosti upozornil Nadační fond proti korupci. Podle něj byl Rittig pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy. Rittig tvrzení fondu napadl žalobou, pražský městský soud ji ale loni v červnu nepravomocně zamítl. Podle soudce Tomáše Novosada nadační fond prokázal pravdivost svých tvrzení.

U soudu tehdy vypovídal i Kmeť, který kontrakt na tisk jízdenek domlouval. Tehdy uvedl, že s Rittigem se zná od roku 2005 a obchodovali společně v zahraničí. Prý spolu řešili prodej zemědělského pozemku v Dominikánské republice, energetiku ve Vietnamu či nákup nemovitostí v arabských emirátech. Rittig je podle něj dobrý obchodník a nechá si svou práci dobře zaplatit.

V souvislosti s dodávkou jízdenek dopravnímu podniku bylo už loni v říjnu obviněno pět lidí, a to z pletich při veřejné soutěži a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Média tehdy psala, že mezi obviněnými jsou Dvořák, Janků, Kmeť a Dvořákův někdejší ekonomický náměstek Ivo Štika.

Jana Nagyová.Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V rámci něj bude dodávat jízdenky až do roku 2017.

Rittigovo jméno se v poslední době objevilo také v policejních dokumentech souvisejících se zatýkáním v kauze někdejší šéfky kabinetu a nynější manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nečasové (dříve Nagyové).

Bradáčová však ČT řekla, že Rittigova kauza nemá žádnou faktickou souvislost s kauzou Nečasové. Některé důkazy však prý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v této kauze získal.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, Robert Sedmík, Jakub Stadler, Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ