Policistů <span>se sešlo pomálu</span>, museli hlídat na fotbale

Domácí
15. 9. 2007 17:21
bez popisku 22485
bez popisku 22485

Mělo jich přijít víc, desetkrát víc. Jenže policistů a dalších členů bezpečnostních složek dorazilo na pražské Staroměstské náměstí jenom asi tři stovky. K protestu je přiměl služební zákon, který platí od ledna a kvůli němuž přišli o peníze za přesčasy.

Demonstraci svolali policejní odboráři z Unie bezpečnostních sborů, kterým vadí zejména jedna věc: prvních 150 přesčasových hodin musejí odpracovat zdarma. Nelze ani pominout, že za služby o svátcích nemají policisté příplatek stejně jako za noční směny. Naopak rizikové příplatky pobírají i ti, kteří nepracují v terénu. „Tři dny dovolené navíc nejsou dostatečnou kompenzací," tvrdil Miloš Plechatý z unie.

Za všechno může nový služební zákon. Pokud nedojde k jeho rychlé novelizaci, hodlají se policisté brát za svá práva u soudu. Ministr vnitra Ivan Langer ale zákon hájí, protože podle něj více než devadesáti procentům strážců zákona platy vzrostly. Policisté už v Praze proti novým pravidlům protestovali na jaře. Tehdy si stěžovali, že jim nadřízení brání v účasti na akci. A totéž se prý opakovalo i nyní.

„Konají se dvě riziková fotbalová utkání a probíhají také kontroly na silnicích," dodal Plechatý. Velitelé prý rovněž povolali do služby co nejvíce policistů, aby jim zabránili v účasti na demonstraci. Pražská Slavia hrála s Baníkem a do Olomouce přijelo Brno.

Legrace bude

Kdyby ministr Langer na demonstraci přišel, vyslechl by si na svou adresu řadu výtek. Policisté kritizovali praktiky při výběrových řízeních, z nichž vzešlo nové vedení policie. Finta - nicméně v rámci zákona - spočívá v tom, že skok o dvě tarifní třídy, který zákon zakazuje, se obejde dalším výběrovým řízením. Takhle se do funkcí dostali například náměstek pro uniformovanou policii Ivan Bílek a ředitel dopravní policie Martin Červíček. Demonstranti si také do ministra rýpli kvůli tomu, že se pustil do přestavby budovy ministerstva, na kterou podle nich padne 20 milionů, ačkoli se naposledy rekonstruovalo v roce 2001.

Na demonstraci policistů, na niž dohlíželi jejich kolegové v uniformě, však šlo zažít i několik lehce komických momentů. Zpočátku dalo trochu práce demonstranty vůbec najít, v turistickém provozu na zaplněném Staroměstském náměstí se ztráceli. Pak jim nevyšel ani tah s Danielem Landou, jenž organizátorům propůjčil písničku jako pozvánku na protestní akci; po telefonu vzkázal, že z rodinných důvodů nedorazí a všechny moc pozdravuje.

Drobným úskalím se ukázala být i žádost České televize, aby policisté posečkali na živý vstup a o čtvrthodinu odložili přesun k Úřadu vlády. „Kvůli televizi nebudeme ztrácet lidi," zažehral Plechatý a chtěl hned vyrazit. Nakonec svolil k tomu, že se na televizi počká, ale jeho slova se naplnila: řady policistů prořídly.

Akce vyvrcholila před Strakovou akademií, cestou se demonstrantům naskytl pohled na policejní práci zblízka: náměstím Jana Palacha chvilku po sobě ze tří stran projely policejní vozy se zapnutými majáčky. „Naše rozhodnutí deklarovat ochotu a pracovat zatím i v méně příznivých podmínkách není motivováno žádnou politickou silou ani přísliby do budoucna, není způsobeno tlakem ministra či opozičních poslanců, je dáno touhou deklarovat fakt, že policie a ostatní bezpečností složky jsou a zůstanou apolitické," četl Plechatý z prohlášení adresovaného Langerovi. Jelikož nepřišel, dostal ho stínový ministr vnitra František Bublan (ČSSD), který ho doručí místo nich.

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ