Finanční tíže
Policistům sebrali peníze, čelí exekuci. Šéf povolal psychology
22.08.2012 11:46 Aktualizováno 22.08. 15:35
Řada policistů v Plzeňském kraji má finanční potíže, někteří dokonce čelí exekuci. Jak potvrdil krajský policejní ředitel Jaromír Kníže, do nelehké situace se dostali hlavně po loňském snížení platů, kdy přišli o tisíce korun. Mnoho z nich proto už odešlo nebo odchází od policie. Někteří také žádají o přeložení zejména do Prahy, kde jsou vyšší platy. V kraji se exekuce podle ředitele týkají přibližně jednoho procenta policistů.
"Víme o této situaci, protože jsou požadavky na srážky z platu. Naše účtárna to zaznamenala," řekl Kníže. Aktuálně má policie v regionu 2164 lidí, exekuci podle Knížete řeší asi deset policistů.
O peníze začali příslušníci přicházet loni po 1. lednu, kdy jim poklesl tarif o deset procent a následovaly organizační změny. Podle informací tak činil propad v reálných platech u některých policistů téměř 20 procent. "Ztráty byly řádově v tisících. Je to problém, protože v rámci služebního zákona si nemohou vydělat jinde, nemohou podnikat. V době, kdy uzavírali závazky, jako jsou například hypotéky, s tímto nepočítali," řekl Kníže.
Policie v regionu se snaží svým lidem pomoci, k dispozici mají psychology, nezávislý odborový svaz nabízí svým členům právní pomoc. Podle Knížete řešili někteří dluhy odchodem, aby si našli dvě tři zaměstnání. Na rozdíl do hasičů totiž policisté nemohou souběžně vykonávat žádné jiné povolání nebo zaměstnání kromě několika málo činností, jako jsou například pedagogická nebo literární aktivita.
"Letos to zaznívalo i u mladších policistů, kteří neměli nárok ani na odchodné. Konstatují, že nejsou schopni v této době s tímto platem přežít a musejí odejít," uvedl ředitel. Zaznamenal i případy, kdy policista požádal o přeložení z okresního města na obvodní oddělení nebo jiný okres, kde má rodiče. K nim se pak přestěhoval, aby mohl prodat byt nebo nemusel platit vysoký nájem.
V Plzeňském kraji činí průměrný hrubý plat policistů kolem 28 000 až 29 000 korun. Začínající příslušníci mají hrubý příjem kolem 17 000 až 18 000 korun.
"Slouží soboty, neděle, čtyřiadvacetihodinové směny. Má-li policista ženu a děti a slouží-li bez ohledu na pracovní dny, víkendy a svátky, projeví se to i v celkovém chodu jeho rodiny. A pokud v krajním případě může policista ve službě nasadit svoje zdraví i život, asi za tuto mzdu zabezpečí základní potřeby rodiny, ale vzhledem k nárokům služby se podle mého názoru nejedná o adekvátní příjem," řekl Kníže. Odrazem této skutečnosti je i úbytek zájemců o práci u policie.
Policista si přivydělával při práci
Z podvodu obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů příslušníka policie z krajského ředitelství v Plzni, konkrétně z odboru vnitřní kontroly. Od srpna roku 2008 učil bez povolení zaměstnavatele na střední odborné škole a tuto dobu vykazoval jako přítomnost na pracovišti. "Policii tak způsobil škodu přes 140 000 korun," řekla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová.
"O udělení služebního volna nepožádal, tudíž mu vyučování povoleno nebylo. Tím, že byla obviněnému vykázána mzda za dobu, po kterou nebyl na svém pracovišti, a ani v této době nevykonával pro svého zaměstnavatele žádnou pracovní činnost, způsobil Policii České republiky škodu ve výši přesahující nejméně 140 000," uvedla.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.