Politici běželi Prahou v dresu lidských práv

Domácí
5. 9. 2007 22:52
bez popisku 21224
bez popisku 21224

„Pomáháme zažehnout plamen lidských práv Číny, aby se i čínský národ mohl jednou stát svobodným." Těmito slovy byla zahájena pražská epizoda Celosvětové štafety s pochodní za lidská práva, která vyjadřuje nesouhlas s konáním Olympijských her v nedemokratické a lidská práva porušující Číně. Narušoval ji pouze déšť a malý zájem veřejnosti.

O AKCI ČTĚTE TAKÉ VÍCE ZDE 

Je něco po čtvrté hodině, když s fotografkou přicházíme k pomníku na Národní třídě, kde  má v příští půlhodince odstartovat pražská část akce s názvem Celosvětová štafeta s pochodní za lidská práva. Na místě postává několik málo lidí, zcela nepochybně držitelé press-karet a čtyři dobrovolníci držící transparent s logem akce. Člověk by si nevšiml, že se tady něco chystá.

O něco později, těsně před vypuknutím akce, je situace skoro stejná, jenom s tím rozdílem, že skomírající hlouček novinářů posílilo několik málo dalších příslušníků téže profese a začalo - což je důležité - pršet. S nadějí ke zhoršujícímu se počasí vzhlíželi hlavně fotografové, v kterých pohled na harmonogram akce vyvolával lehké zděšení. Pokud by měli pořídit kompletní fotoreportáž, znamenalo by to uběhnout v ostrém tempu - pokud dobře počítám - 6825 metrů, a to téměř v kuse, s nezanedbatelným převýšením (trasa zahrnovala sympatický kopeček v Nerudově ulici) a za plného pracovního nasazení.

Počasí si ale dalo říct a akce vypukla přesně načas. Po krátkém úvodním proslovu jedné z mnoha organizátorek akce převzal poslanec Marek Benda z rukou oběti mučení komunistickým režimem v Číně, slečny Xinxia Juany, hořící pochodeň lidských práv a ležérně típajíc cigaretu vyběhl na trať s číslem jedna, následován novináři. Po necelém půlkilometru pochodeň předal dalšímu „závodníkovi" za lidská práva v Číně, no a jak už to tak s pochodněmi bývá, předávalo se dál a dál. První čtveřice běžců se ukázala být ve výtečné kondici, jelikož Martin - Sprinter - Bursík doběhl na Staroměstské náměstí, kde se konalo krátké štafetové mezipřistání, o několik minut dříve, než organizátoři předpokládali. Zde, na Staroměstském náměstí, které se s pódiem a informačními stánky, stalo jakýmsi ústředním štábem celého happeningu, už od 12 hodin probíhaly různé koncerty, které kolemjdoucí upozorňovaly na hrubé porušování lidských práv v Číně.

Z pódia, na němž nyní stanula pochodeň v rukou malé čínské holčičky, zaznělo několik proslovů. Herec a písničkář Jan Budař si v duchu hesla „Bez lidských práv olympiádu nechceme" nahlas přál, aby do Číny nikdo na olympijské hry nejezdil, ideálně ani sportovci. Bursík řekl dojatě, že je to vůbec poprvé, co běžel s pochodní a hned to byla pochodeň s tak důležitým významem. Ruml pochodeň lidských práv označil za tu skutečnou olympijskou pochodeň, jelikož „ta čínská bude falešná". Zazněla i slova nepřítomného Václava Havla, který varoval, že čínské komunistické vedení své nominační sliby neplní a skutečnou starost o lidská práva nahrazuje astronomickými investicemi a megalomanskými přípravami. Marek Benda v rozhovoru řekl k otázce smyslu podobných akcí, že upozorňovat na zločinnost režimu pomáhá rozbíjet totalitní moc.

Lukáš Pollert přebírá plápolající pochodeňV 17:40 se pochodně ujímá Lukáš Pollert a odnáší ji ze Staroměstského náměstí, kde se zatím chystá ke svému vystoupení kapela Laura a její tygři. Štafeta nyní míří přes Karlův most, Kampu, Malostranské náměstí a Hradčany k čínské ambasádě v Pelleově ulici (nutno poznamenat, že mezi běžci jsou i paralympici), kde je shromážděna hrstka příznivců Falun Gong, hnutí, jehož členové jsou v Číně pronásledováni, zabíjeni a mučeni. Distribuují novinářům - poněvadž jiní pozorovatelé zde nejsou - letáčky a ochotně sdělují informace o situaci v Číně v oblasti lidských práv. Naléhavost jejich slov podtrhuje přítomnost ženy, jejíž rodina byla komunistickým režimem zlikvidována. Něco před půl sedmou dobíhá na místo poslankyně Kateřina Jacques s tibetskou vlajkou kolem ramen. Má v nohách úctyhodných 320 metrů a štafetu vrací do rukou Xinxia Juang, politické disidentce, která strávila v Číně dva roky ve vězení.

Na závěr zazní projev adresovaný čínské velvyslankyni, která kupodivu nevyšla ven z rezidence, aby se s aktivisty pozdravila.

Z Prahy se během této noci štafeta přemístí do Brna, nikoli autem, ale opět „běžmo". Této trasy se ujímá elitní   skupina maratónců, z nichž každého čeká zhruba třicetikilometrový úsek. Českou republiku pochodeň opustí zítra, aby mohla putovat napříč Evropou a na konci října v londýnských ulicích.

Foto: Petra Mášová

Další čtení

Zajištěny stovky počítačů, falešné investice řídili jako firmu

Domácí
13. 5. 2025
Sněhová Mapa republiky

Sněhová Mapa republiky se pořád drží. Morava už ale odtála

Domácí
13. 5. 2025

Pozor, klíšťata útočí: Tento týden rekordně nebezpečná sezóna

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ