Politici od uren vyzývali k účasti, lidé si to zatím k srdci nevzali

Domácí
15. 10. 2010 20:00
V základní škole Norbertov v Praze 6 volil bývalý prezident Václav Havel.
V základní škole Norbertov v Praze 6 volil bývalý prezident Václav Havel.

Česká republika je ve finále supervolebního roku. Po jarních volbách do Poslanecké sněmovny tentokrát lidé rozhodují o obsazení obecních zastupitelstev a třetiny Senátu. Cestu do volebních místností zatím našla zhruba necelá třetina voličů a celková účast by mohla být podle odhadů o málo nižší než při minulých komunálních volbách. V obecních volbách bývá účast o čtvrtinu nižší než při sněmovních, ještě menší zájem bývá o senátní volby.

Politická elita včetně prezidenta Václava Klause vyzývala občany od uren, aby i oni k nim přišli a vhodili svůj hlas. Jinými slovy politici České republiky si přejí, aby účast byla co možná nejvyšší.

Z politiků odvolil nejen Václav Klaus, ale také úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, předseda Věcí veřejných Radek John nebo šéf KSČM Vojtěch Filip. Večer odvolil v Sýkořici na Rakovnicku i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Na výběr měl ze tří nezávislých kandidátek a jedné tvořené zástupci KSČM. Rozhodování prý nebylo těžké. "V obci žiju, takže vím, kdo tady nejvíc pomáhá sousedům. Ve vesnici nemá politika co dělat," uvedl.

Přemysl Sobotka.

Premiér a šéf ODS Petr Nečas si naplánoval cestu do volební místnosti na sobotní poledne.

Zájem o podzimní volby je tradičně vyšší na vesnicích a mezi staršími lidmi. Účast je v průměru přes deset procent. V Moravskoslezském kraji se vyšplhala k dvaceti procentům.

Podle politologa Pavla Šaradína se situace liší v závislosti na velikosti obce. Ve velkých městech by nízká volební účast jednoznačně pomohla KSČM a ODS, podobně jako v parlamentních volbách. Může za to disciplinovaný elektorát těchto stran. To znamená, že jejich voliči chodí k volbám pravidelně a své strany podporují. "Pokud jde o menší obce, tam se to velice těžce odhaduje, protože čím menší obec, tím méně se voliči řídí příslušností kandidátů k politické straně a více se preferují osobnosti," domnívá se politolog.

První volební den už zaměstnal i policisty. Nedlouho po otevření volebních místnostní musela policie v Krupce na Teplicku řešit podezření, že se volby někdo pokouší zmanipulovat. Před volební místností na tamním sídlišti Maršov se údajně shluklo několik desítek Romů. Ti si měli navzájem upravovat volební lístky. Policie sice žádné porušení zákona nezjistila, svědci ale mluví o opaku. Romové měli údajně dostat 300 korun za hlas.

K volebním urnám mohou jít lidé dnes do deseti hodin večer. Zítra pak mají šanci od osmi do dvou odpoledne. Do volební místnosti musejí přijít s platným občanským průkazem. Výsledky podzimních voleb přitom budou i mimo jiné testem spokojenosti s reformní vládou Petra Nečase. Lidé ale samozřejmě také ocení činy svých komunálních politiků.

Markéta Reedová kandiduje na pražskou primátorku za Věci veřejné.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ