Jako poslední z EU
Politici schválili evropskou úmluvu o prevenci terorismu
13.07.2017 12:25
Sněmovna dala souhlas k ratifikaci úmluvy Rady Evropy o prevenci terorismu z roku 2005, kterou Česko podepsalo loni jako poslední ze zemí EU. Senát úmluvu schválil letos v dubnu. "Naše právo je v plném souladu s touto úmluvou," řekl poslancům ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
Smluvní státy by podle úmluvy měly trestat veřejné podněcování k terorismu, nábor a výcvik teroristů či jejich financování. Česko to má upraveno mimo jiné postihem propagace a podpory terorismu. Úmluva počítá také s ochranou, odškodněním a podporou obětem terorismu.
Úmluva rovněž předpokládá, že smluvní státy by neměly odmítat žádosti o vydání teroristů s poukazem na to, že se dopustili politicky motivovaného trestného činu. Úmluva v této souvislosti umožňuje smluvním zemím vyhradit si výjimku, kterou by mohly uplatnit individuálně podle konkrétního případu.
Společný vzdušný prostor
Sněmovna také podpořila v úvodním kole smlouvu o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru mezi Českou republikou a Slovenskem. Nyní ji posoudí zahraniční výbor. Plénum bude dohodu schvalovat v září.
Smlouva umožní pilotům z jedné země zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu bývalého Československa proti narušiteli vzdušného prostoru. Šlo by například o situaci, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit. Dohoda zároveň předpokládá vzájemnou výpomoc pro případ, že by jedna ze zemí nebyla s to zajistit ochranu svého vzdušného prostoru. Smlouvu podepsali ministři obrany obou zemí Martin Stropnický a Peter Gajdoš letos v únoru.
Spolupráce Česka a Slovenska při ochraně vzdušného prostoru tak bude širší, než předpokládá společný systém protivzdušné obrany Severoatlantické aliance, který je určen k obraně před vojenskými hrozbami.
Slovenský parlament doporučil ratifikaci dohody už v polovině června. V Česku ji bude schvalovat ve druhé polovině července také Senát, příslušný senátní výbor ji podpořil. Ratifikaci pak završí podpisy prezidentů.
Zatímco české vojenské letectvo využívá nadzvukové stoje Gripen, Slovensko provozuje starší ruská letadla MiG-29. Gajdoš už dříve řekl, že rozdílný typ letounů není překážkou pro naplnění smlouvy s Českem. Bratislava v minulosti zahájila se Švédskem vyjednávání ohledně možnosti obstarat gripeny.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.