Češi si málo připomínají svou minulost, domnívá se místopředseda politických vězňů Leo Žídek. Komunismus podle něj zanechal v myslích lidí nepříjemné dědictví, více se zajímáme o zábavu a pohodlí než o svou historii. Teď kvůli tomu zřejmě usedne ve vládě i člověk, který je podezřelý ze spolupráce s StB. V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ před obcházením lustračního zákona Žídek varuje.
Pondělí 27. ledna je významný den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Takové zločiny však na Češích nepáchali jen nacisté za druhé světové války, ale v minulosti i komunisti. Připomínáme si podle vás svou historii dostatečně?
Leo Žídek se narodil v roce 1932. Protože odmítl vstoupit do Československého svazu mládeže, nebyl připuštěn k ústní maturitní zkoušce. S kamarádem plánoval dostat se za hranice a vystudovat univerzitu ve Stuttgartu. Jejich plány však byly odhaleny a Žídek byl odsouzen k osmi letům trestu. Po návratu z pracovních táborů se živil jako dlaždič, maturitu si doplnil až v roce 1964. Nyní je Žídek předsedou ostravské pobočky Konfederace politických vězňů. Za knihu Psáno před popravou dostal v roce 2006 čestné uznání za literaturu faktu udělovanou Cenou Egona Erwina Kische. |
Nedělám si žádné iluze, že by si národ něco připomněl. Žijeme v poměrně slušné době, respektive máme slušnou životní úroveň. I když se něco zdraží - potraviny, pohonné hmoty a tak dále -, všechno se dá snést. Lidé se spíš zajímají o to, co je v televizi, o seriály a zábavu. Moc je historie nevzrušuje. Ale jsou skupiny lidí - a my bývalí političtí vězni k těmto skupinám patříme -, které to zajímá a obávají se, že by se ledacos mohlo vrátit. Stále nejsme vyrovnaní se svou minulostí. Nebyly spravedlivě posouzeny zločiny totalitních režimů, především toho posledního, komunistického. Ten tu po 41 letech zanechal velmi nepříjemné dědictví, které se odráží i v myšlení lidí.
Jak?
Někteří lidé poukazují na to, že obyčejný člověk v té době vlastně nijak netrpěl. Ale to je omyl. Ten obyčejný člověk buď nechtěl vědět, co se dělo, nebo na tom komunistickém režimu spolupracoval. Ať už aktivně, nebo pasivně. Ti, co spolupracovali aktivně, si nestěžují na minulost, nechtějí na ni vzpomínat a nechtějí ji řešit.
Co říkáte na to, že komunisti mají stále početné zastoupení v parlamentu, že je lidé volí? Je chyba, že se komunistická strana nezakázala?
Určitě je. Rok 1990 byl rokem, kdy jsme propásli strašně mnoho možností a šancí. Neseme za to teď odpovědnost. O to teď máme situaci těžší. Mnozí občané vycházejí z toho, že když je komunistická strana parlamentní stranou, tak se nic neděje, jsme v demokracii. Ale je to strana nedemokratická, která navazuje na tu bývalou KSČ. Že na ni navazuje, přiznal i Vojtěch Filip v roce 2005. Řekl, že KSČM je pokračovatelkou KSČ. A skutečně tomu tak je, i když se tváří demokraticky, usměvavě a s pěknými sliby. Neukazují svou pravou tvář. Komunisté vycházejí z marxistické ideologie a z komunistického manifestu, kde je v závěru výzva, že společnost se musí změnit násilím. Ale násilí není řešením. Jediné, čím lze změnit společnost, je výchovou. Přemáhat zlo dobrem.
Co říkáte na to, že do nové vlády usedne Andrej Babiš, který je podezřelý, že za minulého režimu aktivně spolupracoval s StB, a o věci se na Slovensku soudí. Je v pořádku, že Babiš nemusí předložit prezidentu Zemanovi negativní lustrační osvědčení?
Já jsem osobně viděl doklady, které se toho týkají. Ale soud z nich nemusí usoudit, že Babiš s StB opravdu spolupracoval. Může se objevit svědectví jiného "estébáka", který řekne, to byla spolupráce vymyšlená, aby některý z těch příslušníků StB vykazoval činnost. To všechno se dá před soudem uvést. Domnívám se, že soud spíš uvěří takovému svědectví, než důkazům slovenského Ústavu pro paměť národa. S StB podle něj nespolupracoval jen Babiš, ale i celá jeho rodina. Za totalitního režimu člověk, který pracoval ve vysokých ekonomických funkcích a pohyboval se v cizině, nemohl zůstat "čistý". Ale to je můj názor. Soud může zaujmout jiné stanovisko. Babiš může zůstat ve vysoké politice.
Je chyba, že Zeman přestane žádat po ministrech negativní lustrační osvědčení?
Byla by to chyba. Je pravda, že lustrační zákon je obcházen pomocí různých kliček a že se netýká všech odpovědných míst. Ale i když je někde dodržován jen formálně, tak se nesmí omezit. Pokud se jednou ustoupí, tak nastane řetěz. Pak dojde k dalším ústupkům a nakonec bychom zjistili, že 70 procent důležitých míst obsazují bývalí komunisti.
Anketa:
Od přímého zvolení Miloše Zemana prezidentem ČR uplynul rok. Jak ho hodnotíte (známkujeme jako ve škole)?
- Jednička. 20%
- Solidní dvojka. 20%
- Průměr, takže za tři. 20%
- Propadák ne, ale čtyřka to je. 20%
- Jednoznačně za pět. 20%
Kdo za ten směr, kterým jsme se dali, nese vinu? Prezident Zeman?
Nechci se vyjadřovat přímo k osobě dnešního prezidenta. Ty chyby jsme udělali už po listopadu 1989, kdy v roce 1990 tehdejší politici nezakázali komunistickou stranu. Zákon o zločinnosti komunistické strany byl schválen až v roce 1993. Ale už v roce 1990 měla být komunistická strana zakázána. Chyby můžeme hledat především u tehdejších politiků.
Ale ti jsou dodnes u moci...
Ano. V pozdějších letech už nebyla vůle to řešit a udělat v tom pořádek. I dnes by to šlo učinit cestou práva, bez násilí. Jenže neudělalo se to tehdy, dnes se to těžko provede. Naděje je v tom, že bude vychována lepší generace skutečně demokraticky smýšlejících lidí. Rozhodnou volby. Když voliči přestanou podporovat extremistické strany, může být společnost uspořádána lépe.
Co byste vzkázal současným politikům? V ČSSD se čas od času rozvíří debata o tom, jestli by si strana neměla zrušit bohumínské usnesení, které jí zakazuje vládnout ve spolupráci s KSČM. Co vy na to?
U sociální demokracie bych takový krok považoval za otázku její existence. Jakmile začne s KSČM spolupracovat, tak ji KSČM ovládne zcela. Stalo se to už v roce 1948, kdy nakonec sociální demokracie byla zlikvidována komunistickou stranou. Většina členů sociální demokracie se tehdy nepostavila na odpor. Mohu připomenout, že i sám Stalin ve 30. letech prohlásil, že nejdůležitější je zlikvidovat sociální demokracii. Oni je likvidovali už po roce 1917.
Hrozí podle vás České republice, že v ní budou klíčové pozice zastávat bývalí komunisté?
To už probíhá, to není věc budoucnosti. Já nejsem takový pesimista, abych si myslel, že nás ovládnou a bude zase zle. Ale opatrnosti nikdy nezbývá.