Arabští právníci: Zemanova slova o velvyslanectví jsou nebezpečná

Domácí
13. 10. 2013 08:00
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman.

Svaz arabských právníků v sobotu jako "nebezpečná a nezodpovědná" odsoudil slova českého prezidenta Miloše Zemana o možnosti přestěhování českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Svaz podle kuvajtské tiskové agentury KUNA také připomněl závazek, že v takovém případě by arabské země měly odvolat své velvyslance z Prahy.

Záměr českého prezidenta se podle svazu vymyká přístupu Evropské unie a mezinárodního společenství k postavení Jeruzaléma jako "okupovaného území". Svaz přitom vybídl arabské nevládní organizace a odbory, aby se připojily ke společnému postoji proti Zemanově úmyslu jako "nebezpečnému a nezodpovědnému" kroku.

Právníci ve svém prohlášení také připomněli všem arabským vládám platný závazek ze summitu v Ammánu z roku 1981, že v případě přenesení jakéhokoli velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma arabské země z dotyčného státu odvolají své velvyslance.

Zeman o možném přestěhování ambasády do sporného Jeruzaléma hovořil před svou nedávnou cestou do židovského státu. Jeho výrok popudil nejen Palestince, ale i představitele Ligy arabských států (LAS).

Při návštěvě Izraele prezident svá slova vysvětloval prohlášením, že by se velvyslanectví mělo přesunout až po uzavření smíru na Blízkém východě. Zemanova slova o velvyslanectví pak představitelům LAS vysvětloval český velvyslanec v Egyptě či šéf české diplomacie Jan Kohout při schůzce se zástupci arabských zemí.

Naprostá většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma. Před vznikem Izraele v roce 1947 se počítalo s tím, že toto město bude samostatnou správní jednotkou pod mezinárodní jurisdikcí. V první izraelské válce s Araby roku 1948 bylo rozděleno na západní část, kontrolovanou Izraelem, a na východní, kontrolovanou Jordánskem. Izrael za války v roce 1967 východní část dobyl, Jeruzalém pak v rozporu s mezinárodním právem sjednotil a označil ho za své nedělitelné hlavní město. Tento krok ale mezinárodní společenství neuznává. Palestinci stále počítají s tím, že východní Jeruzalém se stane hlavním městem jejich budoucího státu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ