Ať ve vládě nejsou poslanci, souhlasí krajští lídři ČSSD

Domácí
19. 3. 2018 15:41
Jan Hamáček.
Jan Hamáček.

Krajští představitelé sociálních demokratů podporují myšlenku, aby do vlády případně zamířili odborníci, kteří nejsou současně poslanci. Někteří zmiňují místopředsedu ČSSD Jiřího Zimolu.

Pro obsazení ministerských postů členy ČSSD mimo sněmovnu se o víkendu vyslovil předseda strany Jan Hamáček. ČSSD vyjednává o spolupráci s hnutím ANO, jejich kabinet by měli tolerovat komunisté. ČSSD usiluje v druhé vládě Andreje Babiše (ANO) o pět křesel, představitelé ANO nabízejí čtyři ministerstva včetně jednoho takzvaně silového.

Místopředseda moravskoslezské ČSSD Adam Rykala řekl, že Hamáčkovu myšlenku vítá. ČSSD by se díky tomu mohla více prezentovat, kdyby bylo vidět víc lidí než pouze 15 poslanců sociální demokracie. "Pokud má být vidět, tak by mělo být vidět více lidí za sociální demokracii," uvedl Rykala. ČSSD by podle něj mohla hledat odborníky v regionech. Počet ministrů nepovažuje za podstatný, důležité je hlavně prosazování programových priorit.

Jihomoravská předsedkyně ČSSD Naděžda Křemečková vnímá Hamáčkovo prohlášení jako vyjednávací strategii. "Počkám na finální variantu, která bude předložena členské základně, která o dané variantě rozhodne ve vnitrostranickém referendu," uvedla. Hledání ministrů mimo poslanecké lavice podpořil i šéf ČSSD ve Zlínském kraji Lubomír Vaculín. "Je to názor předsedy, kterého podporujeme. Dohodli jsme se na tom, že budeme stát za naším vedením. Také otázku počtu případných ministrů bych nechal na jednání předsednictva," řekl.

Také karlovarská ČSSD by hledala mezi odborníky. "Na druhou stranu, pokud by se skutečný odborník na daný resort našel mezi poslanci, nelze proti tomu nic namítat," řekl ČTK předseda krajské organizace Tomáš Svoboda. Zároveň podotkl, že ČSSD bude chtít vsadit na nové tváře, přičemž mezi poslanci jsou spíše lidé se stranou už delší dobu spojení. Podobně se vyjádřil krajský šéf ČSSD na Vysočině Petr Krčál, který preferuje odborníky. "Zda to budou poslanci, nebo neposlanci, není zas až tak velký rozdíl," řekl Krčál. Na Vysočině převládá názor, aby poslanci zůstali na svých mandátech a ministerstva případně obsadili lidé s erudicí, dodal.

I podle olomouckého krajského předsedy Jiřího Zemánka je Hamáčkův plán na místě. "Vyjádření má logiku. Pokud je poslanec zároveň ministrem, nemůže se plně věnovat poslanecké práci a mnohdy chybí na hlasování," uvedl Zemánek. Také krajský místopředseda ČSSD v Libereckém kraji Radek Cikl vychází z toho, že ČSSD má jen 15 poslanců. "Pokud mají ve vládě zasednout odborníci, tak logicky nelze vylučovat neposlance," uvedl. Nabízí se i úvaha, zda do kabinetu nezakomponovat statutárního místopředsedu ČSSD Jiřího Zimolu, který poslancem není, dodal.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický uvedl, že ČSSD má i mimo poslanecký klub kam sáhnout. "Jde také o to, jaké resorty by nám měly připadnout. Podle mne je jasným adeptem do vlády například Jiří Zimola, který není poslancem, ale jeho zkušenosti z regionů jsou mimořádné," řekl Netolický. Také pražská ČSSD s Hamáčkem souhlasí, připouští však jeho účast v kabinetu. "Je to rozumný postoj. Poslanci mají poslancovat a ve vládě mají být odborníci. Jedinou výjimku, kterou bych udělal, je, aby v ní byl předseda strany," řekl šéf pražské ČSSD Petr Pavlík.

Poslanec a předseda hradecké krajské ČSSD Jan Birke považuje diskuse za předčasné. "Nejdříve se musí s ANO vyjednat program, s tím se pak musí předstoupit před členskou základnu a pro musí být i všech 15 lidí v poslaneckém klubu. Pak se mohou řešit personální otázky," řekl. Poslanec a šéf ČSSD v Děčíně Jaroslav Foldyna uvedl, že by se členové dolní komory měli soustředit na práci ve sněmovně. Do vlády by podle něj jít neměli. "Klub musí dělat politickou práci ve sněmovně. Jsem rád, že s tím přichází i kolega Hamáček," uvedl Foldyna.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ