Babiš dostal od SPD ultimátum. Jak se postaví k návrhům?

Domácí
15. 12. 2017 12:41
Tomio Okamura.
Tomio Okamura.

Hnutí Svoboda a přímá demokracie chce, aby se menšinová vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) co nejdříve vyjádřila k návrhům zákonů, které chce SPD prosadit.

Do systému připravované legislativy proto dnes vložilo zákon o referendu a v nejbližší době tam načte i návrh normy o přímé volbě a odvolání politiků a zákona, který by odsuzoval islámskou ideologii. Předseda SPD Tomio Okamura chce, aby se k nim Babiš vyjádřil předtím, než požádá dolní komoru o důvěru. 

Anketa:

Volil byste jinak, když vidíte, jak se vyvinula aktuální politická situace?

"Vláda se k návrhům musí vyjádřit do třiceti dnů. Chceme vědět, jak se Babiš postaví k referendu, které je široké a demokratické," uvedl Okamura. Termín podání by podle něj měl stačit k tomu, aby se k němu nová vláda musela vyjádřit, a ukázat tak, jak se postaví k prioritám stran, o jejichž podporu stojí.

Babiš chce o podporu pro svůj kabinet požádat 10. ledna. Programové prohlášení hodlá představit v pondělí po druhém zasedání své vlády. Potom počítá s oslovením všech zbývajících osmi stran sněmovny, které zatím až na komunisty podporu menšinového kabinetu odmítají.

Odmítnutí azylové politiky

Hnutí Svoboda a přímá demokracie také chce během ledna svolat mimořádné zasedání sněmovny, na kterém by poslanci odmítli připravovanou úpravu azylové politiky Evropské unie. Předseda hnutí Tomio Okamura dnes novinářům řekl, že začal se sběrem podpisů potřebných pro svolání mimořádného zasedání. Sněmovna by podle něj měla konstatovat, že považuje návrh nové azylové politiky za hrubé narušení suverenity země a vyzývá vládu k jejímu odmítnutí.

Žádost hodlá hnutí předložit vedení dolní komory počátkem ledna, aby se podle Okamury diskuse neodehrála mezi vánočními a novoročními svátky, ale za plné pozornosti veřejnosti až na lednové schůzi. Upravená azylová politika podle Okamury počítá přes odpor některých zemí s dalším přerozdělováním migrantů mezi zeměmi EU a se spojováním rodin, což by s sebou neslo další nárůst přistěhovalců. Plánuje také vysoké sankce za nepřijetí migrantů a omezení čerpání evropských dotací pro země, které dohody poruší. Jako celek tak upravená azylová politika může podle Okamury "ohrozit soužití v Česku na další generace".

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans plánuje najít celkovou dohodu o nové podobě unijní migrační politiky do poloviny příštího roku. Téma je součástí dnešního summitu EU v Bruselu, kde středoevropské státy návrh kritizují. Trvalý přerozdělovací mechanismus "podle kvót" obsahuje už návrh komise na reformu unijního azylového systému z jara 2016. Přestože řada jednotlivostí už byla potvrzena, členské státy dosud nenašly shodu právě ohledně klíčového tématu přerozdělování - především kvůli odporu části zemí, což nedávno konstatovalo i končící estonské předsednictví. Naopak europarlament prosazuje daleko větší přerozdělování migračního břemene.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Deml Ondřej

Další čtení

V ČT se vyhrotil spor mezi ředitelem a radou, Pavel podepsal zvýšení poplatků

Domácí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Dva turisté na Trutnovsku našli zlatý poklad, ležel v zemi několik desítek let

Domácí
25. 4. 2025

Požár plastů u Rynholce je uhašen, hasiči budou skládku týden kontrolovat

Domácí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ