Babiš gratuloval Orbánovi v maďarštině. Těší se na spolupráci

Domácí
9. 4. 2018 10:44
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) gratuloval maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi k vítězství jeho strany Fidesz v nedělních parlamentních volbách. Chce s ním dál spolupracovat na evropské úrovni i v rámci visegradské skupiny, kterou tvoří vedle Česka a Maďarska také Slovensko a Polsko. Fidesz získal ve volbách ústavní většinu v parlamentu.

Babiš označil Orbánovo vítězství za přesvědčivé. "Těším se na další spolupráci s budoucí novou vládou ve visegradské skupině, v rámci EU i na bilaterální úrovni," napsal na Twitteru. Na sociální síti připojil ke gratulaci v češtině i maďarské blahopřání.

Vítězství Orbána se očekávalo, otázkou bylo, zda dosáhne v parlamentu na dvoutřetinovou ústavní většinu. Po sečtení 98,5 procenta hlasů má Fidesz 133 křesel ze 199, což je těsně nad hranicí ústavní většiny. Na druhém místě skončilo ve volbách radikálně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), třetí je koalice vedená socialisty.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Darko Vojinovic

Další čtení

náměstek ministra vnitra Lukáš Klučka (vlevo) a ředitel DIA Bohdan Urban

Stát bude dnes veřejně testovat aplikaci eDoklady před komunálními volbami

Domácí
13. 8. 2026

ÚS: Justice porušila práva Jiřikovského, na svobodu se ale zatím nedostane

Domácí
12. 8. 2026

Nešikovní kutilové Pat a Mat baví malé i velké diváky již 50 let

Domácí
12. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ