Babiš šéfem protikorupční rady? Šlo o automatický proces

Domácí
17. 7. 2018 23:06
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se stal předsedou Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí na základě statutu této rady platného od roku 2014. V tiskové zprávě to v úterý uvedla mluvčí vlády Petra Doležalová. Reagovala na upozornění médií, že Babiš je nově hlavním koordinátorem boje s korupcí a střety zájmů, když je zároveň trestně stíhaný pro podvod kvůli padesátimilionové evropské dotaci.

Podle statutu je předsedou rady člen vlády, v jehož působnosti je koordinace boje s korupcí. Podle mluvčí ale poté, co ve vládě skončil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), jeho nástupci již koordinací boje s korupcí na vládní úrovni pověřeni nebyli. Předsedou rady se tak automaticky stal premiér.

"To, že se premiér Andrej Babiš stal předsedou Rady vlády (pro koordinaci boje s korupcí), tedy není jeho rozhodnutí, ale jde o důsledek pravidla, které bylo zavedeno již usnesením Sobotkovy vlády. Vyvrací to dezinformace některých médií, která zveřejnila zprávu o samojmenování premiéra předsedou protikorupční rady," uvedla Doležalová.

Ve složení rady nastaly také další změny. Novým místopředsedou se z titulu své funkce ministra vnitra stal Jan Hamáček (ČSSD). Rada na svém úterním jednání rovněž zvolila za svého člena za neziskový sektor ředitele Nadačního fondu proti korupci Karla Škáchu.

"Dalším souvisejícím projednávaným bodem byla změna statutu rady, kdy by se měl jejím novým místopředsedou stát ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Změna statutu bude následně projednána vládou," uvedla mluvčí. Podle dosud platného statutu jsou místopředsedy rady vedle ministra vnitra také ministři financí a pro místní rozvoj. Na základě plánované změny se zvýší počet členů rady ze současných 17 na 18.

Rada vlády se v úterý také seznámila s první pracovní verzí vládní koncepce boje s korupcí na léta 2018 až 2022, která vznikala na základě odborných i veřejných konzultací a zakotvuje protikorupční priority současné koaliční vlády, doplnila Doležalová.

Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí vznikla jako poradní orgán kabinetu, který koordinuje a vyhodnocuje stav boje s korupcí v České republice, připravuje koncepční materiály z této oblasti a posuzuje návrhy právních předpisů z hlediska korupčních rizik. Členy jsou také ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu, šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů, nejvyšší státní zástupce, předseda Svazu měst a obcí, předseda Asociace krajů, prezident Hospodářské komory a sedm zástupců nestátních neziskových organizací, akademické obce, profesních komor zřizovaných státem a odborné veřejnosti.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Kamaryt Michal

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ