Babišova vláda posoudí návrh ČSSD na zrušení karenční doby

Domácí
16. 3. 2018 14:50
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.

Obnovu náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci, jak navrhli poslanci ČSSD, projedná kabinet Andreje Babiše (ANO). Vládní legislativci na základě stanovisek ministerstev doporučili, aby se k předloze o zrušení takzvané karenční doby vláda postavila záporně. O novele zákoníku práce rozhodnou zákonodárci.

Zrušení karenční doby by podle podkladů pro ministry vedlo k nárůstu nemocnosti, čímž by se snížily rozpočtové příjmy i příjmy z odvodů na sociální a zdravotní pojištění. V souvislosti s tím, že ČSSD zároveň navrhuje snížení nemocenských odvodů zaměstnavatelům i osobám samostatně výdělečně činným o 0,2 procentního bodu, by státní rozpočet přišel podle podkladů až o tři miliardy korun ročně.

Zaměstnanci by podle novely sociálních demokratů dostávali i v prvních třech dnech 60 procent platu. Snížení odvodů navrhli v souvislosti s tím, že náklady by nesl zaměstnavatel. Předloha se týká také například vojáků, policistů, hasičů a příslušníků dalších bezpečnostních sborů. Obdobné snahy v minulých volebních obdobích neuspěly.

Záporně se k novele postavila například ministerstva financí a práce a sociálních věcí. Ministerstvo práce vyčíslilo přímý dopad na zaměstnavatele v příštím roce 2,9 miliardy korun, při očekávaném zvýšení nemocnosti 5,1 miliardy korun.

Babiš v souvislosti s debatami o nové vládě s ČSSD s podporou KSČM nedávno uvedl, že je ochoten o zrušení karenční doby vyjednávat. Podmínkou je podle Babiše zavedení elektronické neschopenky, která by zabránila zneužívání nemocenské.

Nyní nedostávají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nic. Náhradu mzdy poskytuje od čtvrtého do 14. dne nemoci za pracovní dny zaměstnavatel, a to tři pětiny průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

V minulém volebním období zanesla tehdejší vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL obnovu náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci do koaliční smlouvy. Podmínkou byla shoda v tripartitě, která ale nenastala. Sněmovna tehdy návrh na zrušení karenční doby, jak jej sepsali poslanci KSČM, zamítla. Zamítnutí prosadily kluby ANO a ODS. Obdobná senátní předloha s říjnovými sněmovními volbami takzvaně spadla pod stůl.

Karenční dobu zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka (ODS). Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, kabinet neproplácení prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté úpravu nechali v platnosti.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vondrouš Roman

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ