Kroky ministra dopravy Víta Bárty zlevnily dopravní stavby pro stát, ale firmy propouštějí. Ministr dopravy Vít Bárta nejprve v srpnu oznámil, že zastaví financování dopravně stavebních projektů, ale později téměř všechny postupně zase spustil.
Netajil se tím, že jeho kroky byly součástí taktiky, jak přinutit firmy ke zlevnění staveb. V předvolebním programu Bártova strana Věci veřejné avizovala, že státní zakázky jsou kvůli korupci minimálně o patnáct procent předražené a s tím je třeba něco dělat. Ministrova finta však vyšla jen napůl - hlásí sice úsporu šest miliard, jenže řada firem kvůli jeho postupu začala propouštět, jak si ověřil časopis TÝDEN.
Další volební lákadlo Věcí veřejných přitom hlásalo: prosperující podniky jsou skutečným motorem hospodářského růstu a zvýšený objem státních zakázek jim může částečně pomoci překlenout krizi.
"Zastavení přípravy staveb mělo pro nás fatální důsledky. Propustit jsme museli přibližně desetinu zaměstnanců, a pokud se situace nezlepší, tak nevylučujeme, že přijde o místo až třetina našich pracovníků. V našem případě půjde o desítky lidí," uvedl Václav Hvízdal, ředitel společnosti Pontex, která se zabývá projektováním dopravních staveb. Pracovala například na projektu Pražského okruhu či na plánech dostavby dálnice D1.
Bártovo ministerstvo krčí rameny. "My samozřejmě vnímáme dopady omezení dopravních staveb a nemáme z toho radost. Na druhé straně si však musíme všichni uvědomit, že prostředky na výstavbu opravdu nejsou," vysvětlil mluvčí resortu Karel Hanzelka.
- Kolika lidem v dopravních stavbách hrozí příští rok, že přijdou o práci?
- O kolik se příští rok sníží objem státního rozpočtu fondu dopravy?
- O kolik zlevnily stávající projekty díky ohlášení ministra dopravy, že je zastaví?
Celý článek najdete v časopisu TÝDEN, který je právě v prodeji na stáncích.