Koaliční vláda nepřichází jen o hlasy členů rozpadajícího se klubu Věcí veřejných. Velmi nejistá je i podpora poslance Pavla Béma, který přerušil členství v ODS, ale zatím zůstává členem její poslanecké frakce.
"Situaci považuji za vážnou a mimořádně znepokojivou. Vnímám ji jako vyvrcholení téměř rok trvající katarze v klubu Věcí veřejných. Není bez zajímavosti připomenout, že o kroky, které dnes reprezentuje paní vicepremiérka Peake, se před rokem pokusila slečna Kočí," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ bývalý pražský primátor Bém, proti němuž se kvůli zveřejnění odposlechů rozhovorů s lobbistou Romanem Janouškem postavilo vedení vlastní strany.
"Zatím jsem nepostřehl, že by Nečas měl řešení"
Situaci podle Béma nelze nazvat jinak než vládní krizí. Doufá přitom, že premiér a šéf ODS Petr Nečas má situaci ve svých rukou a navrhne řešení, respektive další kroky.
"Zatím jsem nic takového z jeho strany nezaregistroval. Bude potřeba velmi pečlivě zvážit, zda vláda postavená na přeběhlících může být zárukou stability na úrovni parlamentu, vlády a státu vůbec," tvrdí Bém.
Připomněl, že Česko má s fenoménem přeběhlictví své ne vždy dobré zkušenosti. Například v minulém volebním období byla Topolánkova vláda závislá na bývalých členech klubu ČSSD Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi. Bém soudí, že současná konstelace neodpovídá hlasům voličů a půdorysu volebních výsledků.
Bém se staví, stejně jako bývalý člen poslaneckého klubu ODS Michal Doktor, proti záměru vlády zvyšovat přímé daně. Právě balíček úsporných opatření označil Nečas za klíčový bod vládního programu, bez něhož nemá pokračování kabinetu smysl.
"V obecné rovině rozpočtovou odpovědnost podpořím, zvyšování daní nikoliv. Budu hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. To je také smysl poslaneckého slibu," dodal Bém.