Poslanci zamítli koaliční většinou už v prvním čtení komunistickou novelu trestního zákoníku o beztrestnosti pro lidi, kteří oznámí korupci. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila je institut spolupracujícího obviněného vhodnější než takzvaná účinná lítost. Vláda už chystá novelu, která využití tohoto nástroje rozšíří.
"Kdo spáchá trestný čin korupce a oznámí to, bude beztrestný," komentoval Pospíšil komunistickou novelu. Komunisti však poukazují na to, že s jejich úpravou souhlasili odborníci a policisté a kladně by ji přijala i veřejnost. Vláda však poukázala na to, že obdobné ustanovení v minulosti platilo, ale nebylo kvůli nejasnostem využíváno a kritizovaly je mezinárodní organizace Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Rada Evropy.
Vicepremiérka Karolína Peake (VV) podotkla, že ministerstvo vnitra zavedení účinné lítosti nedoporučilo. Peake však požádala vnitro o doplnění analýzy, je pro její zavedení. Podle předsedy VV Radka Johna nejmenší vládní strana účinnou lítost podporuje, ale záležitost se nejprve musí vyjasnit s OECD.
"Jde o veletoč Věcí veřejných," řekl místopředseda KSČM Stanislav Grospič. Argumenty koalice s mezinárodními organizacemi podle něho vedou k domněnce, že Česká republika zřejmě není suverénní stát.
"Buď institut účinné lítosti chceme zavést a podpoříme návrh KSČM, nebo nechceme," podotkl Jeroným Tejc (ČSSD). Jeho stranický kolega Vítězslav Jandák debatu komentoval tak, že sněmovna by měla vyjádřit účinnou lítost a k lednu se rozpustit. Předcházela tomu výměna názorů mezi Věcmi veřejnými a opozicí o plnění jejich programu, například zrušení anonymních akcií.
Beztrestnost se měla podle předlohy týkat lidí, kteří se setkali s korupcí a oznámili policii veškeré informace včetně toho, kdo je o úplatek požádal nebo kdo jim ho nabídl. Novela se měla vztahovat na osoby, které byly o úplatek požádány, byl jim nabídnut, případně ho nabídly samy.