Bezzubý bič na kampaně má omezit Babišovo hnutí

Domácí
9. 4. 2015 05:30
Ministerstvo hodlá kromě zavedení limitů zřídit i úřad, který bude dohlížet na jejich dodržování.
Ministerstvo hodlá kromě zavedení limitů zřídit i úřad, který bude dohlížet na jejich dodržování.

Politické strany by v budoucnu mohly utratit za volby maximálně osmdesát milionů korun. Limit prosazuje ČSSD, která se obává neomezených finančních možností Babišova hnutí ANO.

Konec rozhazování ve volbách, zavelelo ministerstvo vnitra a připravilo novelu zákona, která stranám určuje limity na předvolební kampaně. Ve volbách do Poslanecké sněmovny a do Evropského parlamentu jejich výši stanovilo na osmdesát milionů korun. Ve volbách do Senátu pak strany na každého kandidáta mohou vydat tři miliony, pokud postoupí do druhého kola, bude to 3,75 milionu.

Novela stanovuje též maximální výši příspěvků, které strany mohou dostat darem od lidí či firem. U soukromých osob to jsou dva miliony, u firem pět milionů korun. Příslušný návrh minulý týden zaslalo ministerstvo do připomínkového řízení. Prošel i koaliční radou, takže je velká šance, že bude schválen.

SPOZ sice deklarovala, že za volby utratila jen 25 milionů, ale jejich billboardy zaplavily celou zemi.

Do hry se tak vrací návrh, který připravovala už vláda Petra Nečase (ODS). "Částky byly převzaty z návrhu volebního zákona, takzvaného volebního kodexu, jehož legislativní proces byl pozastaven v létě 2013 v důsledku rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasných voleb," sdělil TÝDNU mluvčí resortu Josef Holek.

Skutečným důvodem zavádění finančních limitů při volbách ovšem může být snaha sociální demokracie čelit tlaku svého koaličního partnera, hnutí ANO, v jehož čele stojí miliardář Andrej Babiš s téměř neomezenými finančními prostředky. Svědčí o tom dřívější vyjádření sociálnědemokratických politiků. "V poslední době přibývá v politice subjektů a osob, které vyhrávají díky velké masivní kampani ve sdělovacích prostředcích, a to, myslím si, není rovná soutěž," stěžoval si například loni předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Konkrétně zmiňoval protikandidáta z hnutí ANO Josefa Fučíka.

Ministerstvo hodlá kromě zavedení limitů zřídit i úřad, který bude dohlížet na jejich dodržování.Ministerstvo hodlá kromě zavedení limitů zřídit i úřad, který bude dohlížet na jejich dodržování. I tak ovšem bude problém ohlídat, zda strany opravdu vydávají na volby přiznanou částku. Například při minulých volbách do sněmovny byla celá země oblepena billboardy "prezidentské" strany SPOZ. Ta však později deklarovala, že na volby vydala pouze 25 milionů korun, což její kritici zpochybňovali.

Podobným věcem chce ministerstvo zabránit tím, že pokud někdo v kampani něco straně věnuje zdarma nebo za sníženou cenu, započítá se cena běžná. "V zemích, kde podobné limity jsou, se to ale obchází tím, že se kampaň různým způsobem předfinancuje nebo platí z peněz, které strany vykazují jako své běžné výdaje," říká politolog Tomáš Lebeda.

Dá se tedy očekávat, že malé strany limit nevyčerpají a ty velké se ho budou pokoušet obejít. "Těžko si umím představit, jak se to ohlídá, když součástí soutěže politických stran bude i jedna z nejbohatších obchodních skupin v zemi, která má vlastní reklamní a mediální možnosti," konstatoval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nezná prý bezpečný způsob, jak za takových podmínek zajistit, aby se to dalo podobným způsobem omezit.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ