Za přísných bezpečnostních opatření přiletí ve středu na několikahodinovou návštěvu Prahy izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Setká se s premiérem Petrem Nečasem, jemuž chce poděkovat za postoj Česka při posledním hlasování v OSN o Palestině. Česko bylo mezi devíti zeměmi, které se postavily proti uznání Palestiny nečlenskou pozorovatelskou zemí OSN. Většina členů OSN byla pro.
Netanjahu je jedním z nejstřeženějších politiků na světě, policie tomu přizpůsobuje i bezpečnostní opatření. Mají být maximální. Podle policejních náznaků jsou zapojeny i armáda a zpravodajské služby. "Útvar pro ochranu ústavních činitelů při přípravě bezpečnostních opatření spolupracuje jak s ostatními policejními složkami, tak s ostatními bezpečnostními složkami státu," uvedlo policejní prezidium. Proti jeho návštěvě i proti postojům české diplomacie budou v centru Prahy protestovat aktivisté. Naopak před úřadem vlády se sejdou ti, co názor vlády vítají.
Benjamini "Bibi" Netanjahu bude letos v české metropoli už podruhé, tentokrát byla návštěva organizována narychlo po Valném shromáždění OSN. Návštěva izraelského premiéra patří v porovnání s ostatními zahraničními politiky k rizikovějším. V květnu se o bezpečnost izraelského "jestřába" staralo na 500 policistů.
Česko-izraelské vztahy
Politolog Marek Čejka označil vztah mezi Netanjahuovou a Nečasovou vládou za vyvrcholení dobrých česko-izraelských vztahů od vzniku samostatné ČR. Aktuální návštěva izraelského premiéra podle něj má být v prvé řadě osobním vyjádřením vděku za hlasování České republiky ve Valném shromáždění OSN minulý týden a je dalším kamenem do mozaiky dobrých vzájemných vztahů.
"Bude zajímavé sledovat, jestli Nečasova administrativa pojme vzájemné setkání jen ´bezproblémově přátelsky´, nebo využije naší pozice velmi dobrého spojence Izraele i k diskusi o Netanjahuových úmyslech pokračovat ve výstavbě židovských osad na západním břehu. Tento záměr vyvolal kritiku i ze strany USA a není vyloučeno, že právě na slova dobrých přátel by Netanjahu mohl dát nejvíce," řekl Čejka.
Netanjahuova kancelář označila české "ne" lepšímu diplomatickému postavení Palestiny v OSN za odvážný krok. Netanjahu a Nečas spolu už o víkendu hovořili telefonicky. Dohodli se, že izraelský premiér se v Praze zastaví na cestě do Německa. Česko, které v EU patří mezi nejbližší spojence Izraele, míní, že uznání povede k odkladu obnovení mírového procesu. Uznání Palestiny nečlenským pozorovatelem v OSN má ministerstvo zahraničí za jednostranný akt. Opoziční ČSSD a KSČM českou vládu za postoj k Palestině v OSN kritizují.
Izraelská vláda krátce po hlasování ohlásila záměr vybudovat 3 tisíce nových bytů v osadách na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Palestinská strana tento krok odsoudila jako očividnou odvetu a označila ho za izraelskou "agresi proti svému státu".
Netanjahu byl v Česku loni i v dubnu, kdy se jednalo o historickou návštěvu, neboť izraelský ministerský tu byl poprvé od vzniku židovského státu.