Hlasování o důvěře úřednické vlády Jiřího Rusnoka nejspíš nemůže pro šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku dopadnout dobře. Pokud dnes v partaji prosadí, aby její poslanci nezvedli pro Rusnokův kabinet hlas - a k moci se vrátí pravice -, budou mu to jeho vnitrostraničtí odpůrci vyčítat tak vehementně, až ho odvolají. Pokud couvne či jemu navzdory strana prohlasuje stanovisko pro vládu, nebude moci v jejím čele dlouhodobě zůstat. A jestli ano, tak jen jako figurka.
Anketa:
Přejete si, aby vláda premiéra Jiřího Rusnoka získala důvěru Poslanecké sněmovny?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Děje se jen to, co každý předpokládal. Ve chvíli, kdy na Pražském hradě usedl Miloš Zeman do křesla prezidenta, začal šéf ČSSD Bohuslav Sobotka pomalu ale jistě ztrácet ve své partaji podporu, půdu pod nohama. Ke slovu se naopak dostali stoupenci obnovitele sociální demokracie z 90. let Zemana. S oporou Hradu v zádech se jim do šéfa partaje trefuje snáze. Mnozí tak sebrali síly a po období míru opět vykopali válečnou sekeru.
Dosud největší spor od vnitrostranického kongresu v Brně v roce 2011 vyvolal svár o stanovisko k hlasování o důvěře kabinetu úřednického premiéra Jiřího Rusnoka. Zatímco Sobotka zaujímá zdrženlivější pozici a apeluje na zachování principu parlamentní demokracie - ve které vláda vychází z Poslanecké sněmovny - jeho oponenti v rámci provolávání hesla "Stop pravicové koalici!" chtějí pro důvěru úřednické vlády jmenované prezidentem bez dohody s politiky zvednout ruku. Je to totiž jednodušší, než vysvětlovat voličům naštvaným na ODS, TOP 09 a LIDEM, proč partaj umožnila návrat jejich vlády.
V grémiu vede Hašek
Rozčísnout by se měl celý spor na společném jednání předsednictva a poslaneckého klubu, které se koná v úterý odpoledne. Poměr sil však naznačí už předchozí schůzka grémia strany, která začíná ve 13 hodin. Sobotka v něm má na své straně stoprocentně už jen místopředsedu Lubomíra Zaorálka či senátorku Alenu Gajdůškovou. Sobotkův oponent, první místopředseda partaje Michal Hašek má za sebou senátora a místopředsedu Zdeňka Škromacha, šéfa senátorského klubu Petra Víchu, místopředsedu a hejtmana Milana Chovance a zřejmě i předsedu poslaneckého klubu Jeronýma Tejce. Otazníky visí nad místopředsedou pro hospodaření Martinem Starcem. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ se však pravděpodobně i on přiklání k Rusnokovi, a tedy k Haškovi.
"Pro sociální demokracii je podpořit vládu Jiřího Rusnoka výhodnější pozice, i když ta vláda projde nebo neprojde. Protože občanům a našim voličům pak budeme moci vysvětlit, že jsme tu vládu podpořili, ale ona neprošla nikoliv naší vinou," objasnil své stanovisko v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ senátor a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.
Kompromis je podpora
Úbytku sil na své straně si Sobotka všiml. V pátek proto začal své jednoznačné "ne" vůči Rusnokovi mírnit. Na tiskové konferenci prohlásil, že programové prohlášení úřednické vlády by se od toho, co by předložil kabinet složený ze sociálních demokratů tolik nelišil. Pořád si však šéf nejsilnější opoziční strany trvá na tom, že vláda jmenovaná jen tak prezidentem není legitimní a navíc - i když ji ČSSD podpoří, důvěru sněmovny stejně nezíská, protože nemá většinu.
"Nehraje se tu o to, jestli bude Rusnokova vláda podporovat sociální spravedlnost, v sázce je demokracie a metody, jimiž budeme prosazovat naše představy," řekl Sobotka v rozhovoru pro aktuální vydání časopisu TÝDEN.
Jeho kolegové z vedení partaje však příliš nevěří, že si pevné stanovisko Sobotka uchová i na jednání předsednictva. Zvlášť ne potom, co Hašek svolal jednání hejtmanů a jednomyslně se s těmi svými "oranžovými" shodl na tom, že by poslanci sociální demokracie měli pro Rusnoka hlasovat. "Já si myslím, že předseda nepřijde na jednání poslaneckého klubu s návrhem, který by byl v konfliktu s většinovým názorem strany. Já si myslím, že najdeme kompromis, který bude přijatelný tak, aby všichni byli vítězové," řekl Škromach v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
"Pravděpodobně tu vládu podpoříme," prozradil on-line deníku TÝDEN.CZ šéf senátorského klubu Petr Vícha. Ani jeden z obou místopředů neřekl, že by Sobotku měla strana za odlišný postoj, než má většina, trestat. "Pan předseda měl ve věcech, které namítal, pravdu. Ale my jsme měli od té doby jednání s odboráři - kompromisní řešení je podpořit vládu Jiřího Rusnoka," vysvětlil Vícha.
Hodiny a hodiny...
Mnozí si však myslí, že Sobotka "tancuje svůj poslední tanec". "Je nasnadě, jestli Sobotka neodstoupí sám, když uvidí, že většina strany zastává jiný názor, než on," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ člověk blízký vedení ČSSD. Pravděpodobnost tohoto kroku však není zrovna vysoká. Předseda ČSSD totiž podporu pro svůj postoj nepodmínil svou funkcí. To se však lehce může změnit, protože jednání klubu a předsednictva bude podle předsedy poslanců Jeronýma Tejce trvat nejspíš řadu hodin. Vzhledem k atmosféře padne nejspíš i řada ostrých slov.
"Sobotkova pozice je mimořádně oslabená. Jednání klubu bude jen vyvrcholením jeho odchodu z pozice lídra ČSSD. On od zvolení Zemana prezidentem nepřišel s pozitivním nápadem, jehož uskutečnění by mohlo přinést ČSSD body. On jen žádal o nesmyslnou podmínku - pád vlády. Tentokrát se jen soustředil na rozpuštění sněmovny. Dostal se do vleku událostí. Je vlečen, nevede je. Bude to fatální oslabení uvnitř strany. Nezpůsobí to okamžitý pád, ale spoustu trápení," odhaduje politolog Zdeněk Zbořil pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Takové trápení by pak mohlo trvat několik měsíců až do chvíle, kdy by z krajů vzešel požadavek na předvolební kongres. Na něm by Sobotka - soustavně oslabován z Hradu kancléřem Vratislavem Mynářem z konkurenční Strany práv občanů Zemanovci a z vlastní strany Michalem Haškem a spol. - pravděpodobně už neuspěl.