Poslanci začali projednávat v závěrečném kole spornou celkovou novelu neúčinného služebního zákona. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) označil za vyděračský a hloupý přístup pravicové opozice, která hrozila obstrukcemi, pokud nebudou splněny její požadavky. Chce mimo jiné zrušit plánované generální ředitelství státní služby. Zástupci opozice se proti Dienstbierovým slovům ohradili a vybízeli k jednáním o úpravách předlohy. Už zazněl i návrh na její vrácení do druhého čtení.
Poslanci debatovali o normě tři hodiny. Diskusi dominovaly výtky opozičních poslanců. Jednání o normě bude pokračovat v pátek.
Dienstbier poslance TOP 09 a Starostů a ODS upozornil na to, že pokud budou schválení novely blokovat, od ledna nabude účinnosti původní zákon z roku 2002. "Kromě toho, že to je vyděračský přístup, tak je i hloupý," řekl ministr na adresu obou klubů. Právní úprava by totiž byla podle něho pravým opakem toho, co si pravice klade za cíl.
Ministr uvedl, že je ochoten o některých pozměňovacích návrzích jednat. Konkrétně zmínil propustnost státní správy i pro lidi nejen ze samospráv, ale taky z akademických kruhů.
Předseda ODS Petr Fiala a František Laudát z TOP 09 zdůraznili, že požadavky těchto stran nejsou ultimátem, ale podkladem pro další jednání. "Chceme kompromis, vláda chce vyhrát za každou cenu," řekl Fiala a podotkl, že původní neúčinný zákon tři ze čtyř požadavků splňuje. Novela prosazovaná vládou podle Fialy přinese víc administrativy, pravomocí úředníků a výhody nominantům nynějšího kabinetu. "Je to zákon pro zákon," dodal.
"Slova vydírání, nesmysl a hloupost by měla být používána ve velice omezeném rozsahu," reagoval na Dienstbierovu řeč Laudát. Novela podle něho může vést k tomu, že vítězové voleb nebudou moci prosazovat představy, jak řídit zemi. Laudát žádal, aby se jednání uskutečnila nejpozději příští týden, jinak by mohly začít dřív avizované obstrukce. "My jsme na dlouhodobé projednávání tohoto zákona připraveni," podotkl poslanec. Opozice by podle něho mohla iniciovat i mimořádnou schůzi ke státní službě.
Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák, že TOP 09 a ODS pozměňovací návrhy ve smyslu požadavků ve druhém čtení nepředložily. Marek Benda (ODS) zase koalici vytkl, že předloha není novelou, když původní zákon zcela ruší; takový legislativní postup podle něho není možný.
Normu ale kritizoval i sociální demokrat Vítězslav Jandák, dobrý není podle něho ani původní zákon. "Evropská unie nám něco nakáže a my uděláme blbou dikci bez ducha," řekl.
Dienstbier trvá na tom, že norma dá základ pro nezávislou, profesionální a stabilní státní správu. Opět varoval před tím, že bez zákona bude ohroženo čerpání evropských fondů.
Zpochybnil to šéf Úsvitu Tomio Okamura, který znovu upozornil na stanovisko Evropské komise, dává přednost kvalitě před rychlostí. Přednesl návrh vrátit normu do druhého čtení, o němž by se mělo hlasovat po ukončení rozpravy.