Předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková sbírala před Poslaneckou sněmovnou podpisy na petici za odvolání vedení společnosti ČEZ. Tvrdí, že jí vadí postup firmy při odhalování černých odběrů.
Volební tandem Suverenity Bobošíková - Volfová u dveří do sněmovny odchytil hned několik ministrů a poslanců, kteří přicházeli na další část parlamentních tahanic. Petiční arch, který údajně už podepsala zhruba tisícovka lidí, sepsaly političky společně se sdružením PPP, které zastupuje klienty poškozené praktikami energetického gigantu ČEZ.
"Žádáme vládu a Parlament ČR, aby začaly rozhodně uplatňovat akcionářská práva českého státu ve společnosti ČEZ," píše se v petici. Suverenita, za kterou kandiduje i předseda sdružení PPP Jan Rytíř, volá po odvolání vedení energetické společnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Roman: Až někoho z komanda obžalují, půjde
Při zákroku komanda ČEZ spáchal dlužník sebevraždu
"Vzhledem k prokázaným skutečnostem, kdy brutální komando ČEZ bere zákon do vlastních rukou a zcela tak ignoruje základní principy demokratického státu, požadujeme okamžité odvolání zodpovědných - tedy členů představenstva a členů dozorčí rady ČEZ," stojí v dokumentu.
"Před poslaneckou sněmovnou stojíme proto, že je jedinou relevantní silou, která s touto situací může něco udělat. Stát má totiž v ČEZ 70procentní podíl," uvedla Bobošíková.
Suverenita však má připraven i plán, pokud by petice selhala. "Pokud k odvolání špiček ČEZu nepřistoupí současná politická reprezentace, uděláme to po volbách my," tvrdí slibuje Bobošíková.
Z politiků přicházejících do sněmovny prý podepsal jen Karel Šplíchal (ČSSD), naopak například Lubomír Zaorálek (ČSSD) a ministr vnitra Martin Pecina petici odmítli.
Foto: Lucie Pařízková