Poslanci ze sněmovních výborů budou moci letos vycestovat například do Brazílie, Mexika nebo Senegalu. Záměry zahraničních cest výborů na letošní rok dnes schválil sněmovní organizační výbor. Na veškeré zahraniční aktivity má Sněmovna letos 29,1 milionu korun. Podle jejího předsedy Jana Hamáčka (ČSSD) se na nich podařilo proti loňsku ušetřit dvě procenta výdajů. Obecným důvodem cest je podle něj podpora ekonomické diplomacie.
Zahraniční cesty výborů by měly vyjít letos na 12,2 milionu korun. Zatím jde o záměry, průběžně bude tyto cesty ještě během roku schvalovat znovu organizační výbor. "Obecně platí, že každý výbor má nárok na dvě cesty do zahraničí s výjimkou výboru zahraničního a výboru pro evropské záležitosti, tam ty výbory mají možnost tří až čtyř cest," řekl Hamáček novinářům.
Hospodářský výbor chce vycestovat například do Brazílie. Tato cesta má stát 700 tisíc korun. Zdůvodněna je jednáním s partnerským výborem a představiteli dalších institucí. Do Mexika plánuje vycestovat rozpočtový výbor a má na to k dispozici 650 tisíc korun. Jeho členové se chtějí zabývat mimo jiné rozvojem vzájemné hospodářské spolupráce i aktuální ekonomickou situací.
Poslanci z výboru pro obranu naplánovali cesty do Ruska a Koreje. Na druhou z nich je vyčleněno 650 tisíc korun. Během obou cest chtějí poslanci jednat se zástupci parlamentu a ministerstev. Čtyři poslanci z výboru pro sociální politiku by měli navštívit Island. Chtějí tam jednat například o udržitelnosti sociálního systému v době krize. Do Singapuru chce vycestovat školský výbor, a to s předpokládanými náklady také 650 tisíc korun.
Zahraniční výbor naplánoval cesty mimo jiné do Senegalu, Nepálu a Bhútánu. Obě dohromady by měly stát 1,4 milionu korun. Jeho předseda Karel Schwarzenberg (TOP 09) řekl, že na cestě do Nepálu je politický zájem. "Jak známo, byly tam převratné změny v ústavě, Nepál se změnil z monarchie na republiku, je tam nově ustanovený sociálnědemokratický premiér," řekl novinářům. Pokud jde o západní Afriku, tam podle něj měla ČR v posledních letech malou přítomnost. "Senegal je klíčová země pro francouzsky mluvící země a vůbec západní Afriku," podotkl.
Zahraniční cesty má na starosti místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM), který je koordinoval se Senátem a ministerstvem zahraničí, aby se nestalo, že se do jedné destinace vypraví více delegací, popsal Hamáček. "Jsme přesvědčeni, že tak, jak to bylo připraveno, tak to bylo v pořádku, a i proto to výbor schválil," uvedl.
Ubytování poslanců na cestách by podle něj nemělo být luxusní. "Co se týká ubytování, tak je to standardní ubytování řekněme českého typu, nejsou to žádné luxusní hotely, jsou to hotely většinou tří- a čtyřhvězdičkové," řekl. "Seznámení s místním folklorem nemůže být hlavní náplní té cesty," ujistil novináře.