Pravá ruka pražského primátora Bohuslava Svobody - jeho tajemník Marek Hanč - si na nepřízeň osudu nemůže stěžovat. Vystudovaný politolog a historik je doslova volným hráčem. Nemotá se jenom na magistrátu, už rok sedí i v dozorčí radě uhelné elektrárny ČEZ v bulharské Varně.
Když Městský soud v Praze na sklonku loňského listopadu rozplétal případ zkorumpovaného šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše, předvolal Marka Hanče jako svědka. Primátorův tajemník se měl vyjádřit k poměrně závažným věcem. Hlavní svědek obžaloby - majitel autoservisu - původně tvrdil, že se Kotrouš při žádosti o úplatek zaštiťoval jmény Hanče a primátorova poradce Martina Grmely.
Státní zástupce nakonec uvedl, že se tvrzení majitele autoservisu nikdy neprokázalo a sám Kotrouš u soudu řekl, že poradce do svých řečí "přimíchal, aby vypadal důležitě". Grmela u soudu nařčení za oba primátorovy spolupracovníky rezolutně odmítl.
Marek Hanč se nedostavil s omluvou, že je právě v zahraničí. Jak je nyní zřejmé, nešlo o žádnou dovolenou. Primátorova pravá ruka byla na jednání dozorčí rady uhelné elektrárny ČEZ ve Varně. "Ano, byl jsem zrovna v Bulharsku. Čtyřikrát do roka máme jednání dozorčí rady," sdělil TÝDNU Marek Hanč.
Pětadvacetiletý tajemník má sice s energetikou a manažerským vedením zkušenosti asi jako legendární bulharský fotbalový reprezentant Christo Stoičkov, přesto si polostátní gigant ČEZ jeho služeb cení. Uhelná elektrárna ve Varně je co do výkonu větší, než všechny její tuzemské sestry včetně Prunéřova. "Mohu potvrdit, že Marek Hanč je členem dozorčí rady společnosti TPP Varna EAD. Jako člen dozorčí rady zastupuje zájmy akcionáře a dohlíží na činnost představenstva, z čehož plyne i příslušná finanční odměna," reagovala mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová na dotaz, kolik si tímto angažmá Hanč vydělá.
Sám Marek Hanč s udáním svých příjmů nemá problém. "Mám za to odměnu asi dvacet tisíc korun měsíčně," řekl. A jak se vůbec k této práci dostal? "Oslovil mě pan profesor Michal Mejstřík - člen Národní ekonomické rady vlády," dodal Hanč.
Zajímavé v této souvislosti je, že mezi primátorovy spojence v pražské ODS a v zastupitelstvu patří bývalý ředitel zahraničních akvizic ČEZ Vladimír Šmalc. Bulharské Hančovo angažmá žádným střetem zájmů není. Na pražském magistrátu není primátorův tajemník zaměstnán, pracuje pouze na živnostenský list. Na druhou stranu vzbuzuje jeho nasazení do elektrárenského gigantu reminiscence na trafiky za zásluhy.
Bulharské divizi ČEZ se navíc v poslední době příliš nedaří. Podle pololetní zprávy za rok 2012 výroba v elektrárně ve Varně poklesla o 41 procent. ČEZ se neúspěšně soudí s tamním regulátorem, který nechce přistoupit na razantnější zvyšování cen elektřiny.