Češi začali volit v pátek, ale na výsledky eurovoleb si pěkně počkají. Ne hodiny, ale celé dny. Urny, které ukrývají volební výsledek, budou dokonce třicet hodin ležet ladem, než se hlasy z jejich útrob začnou vůbec počítat. Nelogické? Ano, ale tak je to všude v Evropě. Tedy kromě Nizozemska.
Nizozemci jsou v Evropské unii opravdovou výjimkou. Bez skrupulí zveřejňují názory vlastních voličů v době, kdy ještě ani neuzavřely volební místnosti v ostatních zemích EU. To se stane až v neděli večer. Holanďané totiž našli skulinu v evropské legislativě a když zveřejňují své výsledky, mluví o tzv. předběžných výsledcích voleb. Paragrafy z Bruselu totiž hovoří jen o oficiálních výsledcích. A ty je zakázáno zveřejnit dříve.
ČTĚTE TAKÉ: Získat euro-volební průkaz? Pěkná věda v době počítačů
Do europarlamentu míří nizozemští antiislamisté
V Česku se budou hlasy sčítat pěkně podle Bruselu. Ministerstvo vnitra potvrzuje, že žádná rebelie se neplánuje. Vlastně ani nemůže. Češi si totiž vepsali pravidla sami sobě do zákona před šesti lety. "Zákon platí vlastně krátce, nyní druhé volby. Změna se neplánuje," říká mluvčí Vladimír Řepka.
A jaká pravidla jsem si vlastně schválili? Zákonodárci do normy vepsali, že když se v sobotu ve 14 hodin volební místnosti uzavřou, urny v nich zůstanou zapečetěny až do nedělních 22 hodin. Během této doby policisté hlídkují kolem volebních místností. Výsledky se začnou sčítat v neděli večer a komise na to má přesně 24 hodin. Ve chvíli, kdy se začne počítat, ale už můžeme znát jakékoliv průběžné výsledky i průzkumy. Oficiální výsledky ovšem vyhlásí ústřední komise teprve v úterý ráno.
Nizozemci s "svoji" jedinečnou výjimku vydobyli navzdory kritikům už před mnoha lety. Ale nejsou jediní. Zvláštnosti existují i v dalších zemích. A také Česko je svým způsobem ve volbách do Bruselu a Štrasburku výjimkou. Začíná volit jako jedna z prvních zemí v Evropě.
Dnes volební euromaraton odstartoval pouze v Irsku a v Česku. Včera jej zahájila jako předskokan Velká Británie a právě Nizozemí.
ČTĚTE TAKÉ: Eurovolby bojují s nezájmem lidí: Vždyť čas má i vrah
Navíc se Česku volí dva dny, což je pro ostatní Evropany nezvyklé. Dva dny čekají na voliče totiž volební komise jen v Itálii a v Česku. Ve světě jsou ale jiní rekordmani. Například v Indii se volí celý měsíc v pěti etapách. Tam ale k urnám může přijít více než 700 milionů lidí. V EU je to i při celkovém součtu "pouhých" 375 milionů voličů.
Foto: Archiv