Generální štáb už upozornil vedení Severoatlantické aliance, že česká armáda možná bude muset stáhnout své vojáky ze zahraničních misí. Jeho šéf Vlastimil Picek tak reagoval na páteční rozhodnutí Poslanecké sněmovny: koaliční strany totiž nenašly dost hlasů na to, aby dokázaly schválit plán českých misí na příští rok. Vláda pak nouzově prodloužila mandát vojáků o šedesát dní, tedy do konce února.
Generální štáb dnes odeslal první dopis Severoatlantické alianci. "Poslal jsem dopis předsedovi vojenského výboru NATO, dále předpokládám, že pošlu dopis i veliteli sil v Evropě generálu Craddockovi, a také informuji o této situaci velitele ISAF v prostoru," řekl generál Picek v české televizi.
Stahování vojáků ze zahraničí by podle něj trvalo dva měsíce. Ovšem armádní materiál se bude "balit" mnohem déle. "V operačním prostoru máme materiálu opravdu hodně a jeho stahování by trvalo tři až čtyři měsíce," vysvětlil Picek v ČT.
Náčelník generálního štábu odletěl v neděli do Kosova. Jeho cesta nesouvisí s neschválením plánu misí, ale je plánovaná už dlouho. Na předvánoční setkání s našimi vojáky odcestoval na Balkán i muzikant Aleš Brychta se svou kapelou, který tam bez nároku na honorář uspořádá koncert.
Parkanová hledá kompromis
Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) stráví vánoční svátky sepisováním nového, kompromisního návrhu vojenských misí na rok 2009. Počítá s tím, že ještě do konce roku odešle do vlády tak, aby jej kabinet mohl schválit hned na začátku ledna. Počítá s tím, že počet vojáků v misi ISAF v Afghánistánu klesne na pět set. Sto specialistů - lovců teroristů - zapojených v horách u pákistánských hranic do protiteristické operace Trvalá svoboda se do konce příštího roku vrátilo domů.
Sněmovna by podle vicepremiéra Alexandra Vondry (ODS) mohla o tomto novém plánu misí hlasovat koncem ledna nebo začátkem února. Místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek však míní, že vláda by měla hlavně říct, jak bude v případě nasazení vojáků v Afghánistánu politicky postupovat dál.
"Nikdy jsme neříkali, že se mají vojáci paušálně stáhnout odkudkoli, dokonce ani z Afghánistánu," prohlásil v nedělní televizní debatě Zaorálek. Pokud by se počet českých vojáků v této zemi nenavyšoval, byl by to podle něj vstřícný krok.
Nejvíc českých vojáků je v Afghánistánu, kde v provincii Lógar působí v misi ISAF Provinční rekonstrukční tým. Aktuálně je tam 415 lidí. Vláda původně chtěla jejich počet navýšit na 645. Další stovka vojáků ze 601. skupiny speciálních sil je na jihu Afghánistánu, kde bojují v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda.
Foto: Karel Šanda, Armáda ČR