Česká republika bude od příštího týdne předsedat Výkonné radě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Roli předsedkyně druhého nejvýznamnějšího orgánu seskupení bude od 12. května vykonávat stálá představitelka Česka při OPCW Jana Reinišová. Letos se rada zabývala například použitím chemických zbraní v Sýrii nebo případem otráveného agenta v Británii. Úkolem předsedy je pomoci při hledání kompromisů mezi členskými státy, řekla Reinišová.
"Role předsedy spočívá ve svolávání zasedání, navrhování programu ve spolupráci s technickým sekretariátem OPCW a zejména v řízení samotného jednání. Předseda ve své funkci působí nestranně a snaží se hledat dohodu či kompromis mezi všemi členskými státy. Téma je pro organizaci pořád stejné od jejího založení - zabránit použití chemických zbraní kýmkoliv kdekoliv na světě," uvedla Reinišová.
Výkonná rada řídí činnost OPCW v průběhu roku. Tvoří jí státy zastupující jednotlivé světové regiony. Z nich je na rotačním principu vždy na rok volen předsedou velvyslanec jedné země z dané regionální skupiny. Rada zasedá pravidelně třikrát až šestkrát do roka. V mezidobí mohou být v případě potřeby svolávána i zvláštní zasedání k projednání závažných aktuálních otázek - letos se na nich zabývala chemickými útoky v Sýrii nebo otravou někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii.
Posláním OPCW je dosažení světa bez chemických zbraní. Členské země, kterých je 192, se k tomuto cíli zavázaly při vstupu do organizace. Povinností států je nahlásit své zásoby nebezpečných látek a postupně je likvidovat. Na plnění závazků dohlížejí inspektoři organizace.
Organizace dále také podporuje mezinárodní spolupráci v mírovém využití chemických látek a výzkum v této oblasti. Vedle chemických zbraní se OPCW zabývá i dohledem nad civilní výrobou látek, které by mohly být zneužity, nebo aktualizací seznamů zakázaných látek. Letos na podzim budou členské státy OPCW posuzovat cíle této organizace a diskutovat o jejich případné úpravě.