Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti NATO v Evropě. Země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje. Premiér Bohuslav Sobotka to řekl novinářům při návštěvě Rakouska. Reagoval na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, který ve Varšavě oznámil, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě.
Sobotka připustil, že některé evropské státy, včetně Polska nebo pobaltských zemí, se obracejí na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu, Česko ale podle něj nic takového nepotřebuje. "Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci," podotkl s tím, že ta česká to nevyžaduje.
"Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě," řekl Sobotka českým novinářům. Ministerský předseda je přitom přesvědčen, že zvyšování počtu aliančních jednotek v Evropě ještě řadu let nemusí být na pořadu dne. Závisí to podle něj ale na vývoji bezpečnostní situace.
Podle ministra obrany Martina Stropnického je Sobotkovo prohlášení nesmírně citlivé a je třeba ho vnímat v kontextu, v jakém bylo řečeno. Šéf silového resortu si nemyslí, že by premiérova slova mohla být některými spojenci vnímána negativně. Malé pobaltské státy, které těsně sousedí s Ruskem, vnímají své ohrožení jinak, než státy ležící dál od Moskvy, uvedl Stropnický.
Severoatlantická aliance přijala slova amerického prezidenta Obamy kladně. "Reakce byla všeobecně pozitivní," řekl v bruselské centrále NATO český velvyslanec při alianci Jiří Šedivý. Podle něj však nejde primárně o americkou reakci na vzrůstající ruskou hrozbu. "Nevnímejme to jako přímou obavu z možnosti přímého útoku ze strany Ruska," řekl Šedivý. USA se snaží spíše ujistit svoje evropské spojence, že při nich stojí, uvedl. Podle jeho slov se rozmístění rotujících amerických jednotek v Evropě nebude týkat České republiky.
Stropnický českým novinářům v Bruselu řekl, že se Česko do nynějších operací vyvolaných východní krizí může zapojit například účastí ve společném leteckém cvičení s USA a Polskem. "My bychom rádi byli třetí zemí, která na tom participuje, máme na to stíhačky, máme na to i letištní kapacity. Takže o tom třeba jednáme," uvedl ministr.
Obama po setkání se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským ve Varšavě prohlásil, že USA v rámci přehodnocení svých vojenských aktivit v reakci na "nové bezpečnostní výzvy" pošlou na evropský kontinent více vojáků i vybavení. Obama, který žádá Kongres, aby pro tyto aktivity schválil podporu v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard korun), se posílením vojenské přítomnosti v Evropě snaží zmírnit obavy amerických spojenců NATO po znepokojivých ruských krocích vůči Ukrajině.