Česko pošle do Afghánistánu více vojáků, rozhodla sněmovna

Domácí
3. 11. 2010 11:41
Ministr Vondra si prosadil svou. Mise v Afghánistánu se rozšíří.
Ministr Vondra si prosadil svou. Mise v Afghánistánu se rozšíří.

Česká armáda bude moci vyslat příští rok do Afghánistánu asi o dvě stovky vojáků víc než letos. V zemi jich bude moci působit až 720, o rok později o 80 méně. Součástí mise má být i dopravní letoun CASA. Vojáci se naopak postupně stáhnou z balkánského Kosova. Předpokládá to vládní plán armádních misí pro další dva roky, který schválila po dvouhodinové debatě navzdory kritice opozice sněmovna. Senát návrh podpořil už minulý týden.

"Vycházíme ze zahraničněpolitických zájmů České republiky," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Plán je podle něho výrazem zodpovědnosti vůči bezpečnosti Česka a spojenců.

Opozice proti

Opozice kritizovala zvýšení afghánského kontingentu. "ČR se nemusí stydět za rozsah současného zapojení," uvedl Antonín Seďa (ČSSD). Jeho stranický kolega Jan Hamáček si postěžoval, že koalice návrh neprojednala s opozicí a rezignovala na politické řešení situace v Afghánistánu. Podle Alexandra Černého (KSČM) nelze proti terorismu bojovat vojenskými prostředky. "Spojenci vystupují v Afghánistánu jako novodobí kolonizátoři," soudí.

V Afghánistánu má být nasazen i dopravní letoun CASA.Armáda se chce v Afghánistánu soustředit na čtyři priority. V rámci provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru se bude podílet na obnově země. V provincii Vardak má být posílen výcvik místní armády a policie. Pokračovat bude také nasazení vrtulníkové jednotky, protichemických specialistů a meteorologů na letišti v Kábulu. V Afghánistánu má být v příštích letech nasazen i dopravní letoun C-295M CASA, okolo jejichž pořízení panují pochybnosti a Česko čelí žalobě Evropské komise.

Vojáci pro příští rok opět počítají s vysláním prostějovské jednotky speciálních sil, tentokrát však pod hlavičkou mise ISAF. Elitní 601. skupina v minulých letech v Afghánistánu bojovala v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda vedené Spojenými státy.

Stahování z Kosova

V Kosovu bude moci být příští rok stejně jako letos až 550 vojáků, armáda však počet nevyužije. Už nyní je v Kosovu 90 lidí, do příštího léta by jich tam mělo sloužit asi šest desítek. V ČR bude připraven k případnému nasazení prapor operačních zásob. V roce 2012 se počítá s kontingentem do 15 vojáků. "Problémy současného Kosova jsou už primárně nevojenského charakteru. Ale zdůrazňuji, z Kosova neutíkáme," uvedl Vondra.

Počet českých vojáků v Kosovu se sníží (ilustrační foto).V roce 2012 armáda plánuje také opětovné zapojení českých stíhaček do společné alianční ochrany vzdušného prostoru pobaltských zemí, tedy Litvy, Estonska a Lotyšska. Piloti s letouny Jas-39 Gripen tuto misi už absolvovali loni.

Letos poprvé zákonodárci schvalovali mise na dva roky s výhledem na rok třetí. Podle Vondry tím armáda ušetří, protože bude moci s dostatečným předstihem sjednávat různé smlouvy. Větší jistotu ohledně nasazení českých vojáků budou mít také spojenci.

Přehled plánovaných misí armády v zahraničí v příštích letech

Afghánistán:
V roce 2011 celkem do 720 osob, v roce 2012 do 640 osob.
- Provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar do 300 osob.
- K podpoře afghánské vlády v nejproblematičtějších oblastech od pololetí roku 2011 na rok až 100 příslušníků 601. skupiny speciálních sil.
- Tři dopravní vrtulníky Mi-171Š a personál do 100 osob na vrtulníkové základně Sharana v provincii Paktika. V roce 2012 pouze obslužný personál a mobilní opravny s minimální obsluhou. V roce 2013 by se vrtulníky mohly do země vrátit.
- Na letišti v Kábulu letoví dispečeři, protichemická jednotka, letečtí instruktoři do 90 osob.
- Školicí tým (OMLT) k výcviku příslušníků Afghánské národní armády v provincii Vardak do 60 osob.
- Dopravní letoun C-295M CASA s obsluhou do 20 osob. Pro české vojáky má periodicky zajišťovat přepravu osob i materiálu. V roce 2012 by měl působit také v rámci sil ISAF.
- Velitelské struktury mise ISAF do 20 osob.
- K ochraně české ambasády a diplomatů až 20 příslušníků speciálních sil.
- Na základě požadavku Francie v rámci polní nemocnice na kábulském letišti chirurgický tým do deseti osob.

Kosovo:
Mandát pro až 550 osob, většinu však tvoří prapor operačních záloh v pohotovosti na českém území do 30. června 2011. Poté jen jednotlivci ve vedení mise KFOR a tým postupně rušící českou základnu Šajkovac.
- od listopadu 2010 v zemi cca 90 vojáků.
- do konce června 2011 v zemi cca 60 vojáků.

Pobaltí:
Mise v rámci NATO se stíhacími letouny v roce 2012 k ochraně vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.
- od září do prosince 2012 čtyři stíhací stroje Jas-39 Gripen a až 75 osob personálu.

Ostatní:
- V Bosně a Hercegovině v mírové misi Evropské unie ALTHEA až dvě osoby.
- Na Sinajském poloostrově v rámci mise MFO v letech 2011 a 2012 pět osob.
- Britské velitelství protipirátské mise Evropské unie NAVFOR ATALANTA v letech 2011 a 2012 dva vojáci.

Předpoklad financování:
- V roce 2011 mají náklady činit 1,896 miliardy korun.
- V roce 2012 mají náklady činit 1,565 miliardy korun.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ