Prezident Miloš Zeman o víkendu oznámil, že velvyslanec USA v Praze Andrew Schapiro má dveře na Hrad zavřené. Důvodem byly ambasadorovy výhrady k Zemanově plánované cestě do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války. Většina oslovených českých politiků se nad reakcí hlavy českého státu přinejmenším pozastavila, podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nebyla adekvátní. Podle ruského ministerstva zahraničí ale dělá Zemanovi jeho stanovisko čest.
Anketa:
Souhlasíte s cestou prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí vítězství ve druhé světové válce?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
Schapiro koncem března v České televizi uvedl, že by bylo nešťastné, kdyby se Zeman zřejmě jako jediná hlava státu z EU zúčastnil vojenské přehlídky v Moskvě v době, kdy ruská vojska v rozporu s mezinárodním právem destabilizují sousední zemi, tedy Ukrajinu. V neděli potvrdil, že na svém vyjádření trvá a zopakoval, že českému prezidentovi nehodlá radit, kam jezdit.
Uvedl to poté, co Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy mimo jiné řekl, že si žádným velvyslancem nenechá mluvit do svých zahraničních cest. "Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené," dodal. Podle vysvětlení prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka pro Český rozhlas to prý znamená, že "pan prezident neplánuje s panem velvyslancem Schapirem žádnou schůzku".
Premiér označil Zemanovu reakci za neadekvátní. Předseda vlády by také "uvítal, kdyby přístup pana prezidenta obecně k zahraniční politice a k diplomacii byl o něco více profesionální". Také další čeští politici míní, že Zeman nepostupoval tak, jak by v diplomacii měl.
"Svým výrokem opět prokázal, že mu chybí takt a diplomatické myšlení," uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), podle něhož by vláda měla ve středu ještě zvážit podporu Zemanovy cesty do Moskvy. Vicepremiér a předseda vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že ani jeho strana "nepovažuje za vhodnou" Zemanovu účast na vojenské přehlídce. Podle předsedy poslanců vládního hnutí ANO Jaroslava Faltýnka byla reakce prezidenta "zbytečně vyhrocená".
Zmocněnec ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantin Dolgov oznámil, že pádná odpověď českého prezidenta velvyslanci USA dělá Zemanovi čest. Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Alexej Puškov označil výroky Schapira za hysterické.
Americký list The Wall Street Journal roztržku Zemana s Schapirem vnímá jako odraz zvětšující se propasti mezi hlavou malého státu EU a politiky, spojenci a veřejností v této zemi. Německý deník Der Spiegel naznačil, že Zemanovy cestovní plány poškodily vztahy mezi ČR a USA.
Z prezidentů zemí EU dorazí do Moskvy kromě Zemana podle ruských médií už jen zástupce Řecka a možná i Kypru. Zemanovu účast na oslavách přes kritiku ale zřejmě vláda schválí tak, jak to navrhlo ministerstvo zahraničí. Premiér nadále vnímá Zemanovu cestu hlavně jako uctění památky stovky tisíc vojáků, kteří padli při osvobozování Československa. Na kritickém postoji ČR vůči Rusku za jeho přístup k Ukrajině se nic nemění, dodal Sobotka.