Po výměnách ministrů za hnutí ANO se dočkali i socialisté. Jejich první "oběť" Marcel Chládek doplatil na údajné šikanování podřízených. Ohroženi jsou ale i další ministři.
Ve čtvrtek 14. května seděli autoři tohoto textu ve Strakově akademii s premiérem Bohuslavem Sobotkou. V rámci rozhovoru padaly i otázky na možné změny ve vládě, jedna mířila i na budoucnost ministra školství Marcela Chládka. "Říká se o něm, že má velmi rád ženy a v jistém smyslu obtěžuje i zasloužilé sociální demokratky. V tom je velký potenciál skandálu, ne?" Ministerský předseda v tu chvíli ani nevypadal nijak překvapeně. "Nemohu se rozhodovat na základě nějakých drbů. Ale pokud by se něco takového objevilo, tak to samozřejmě budu muset řešit," odpověděl bez mrknutí oka. Pak se přece jen zarazil a doplnil: "Nejsou to však informace, které by se kolem mne pohybovaly."
Z atmosféry v jeho pracovně bylo zjevné, že tuto větu dodal hlavně proto, aby to nevypadalo, že už k němu zvěsti o Chládkově šikanování podřízených dorazily.
Přesně o čtrnáct dní později si Sobotka pozval Chládka na kobereček. Před sebou měl deník MF Dnes s titulkem "Ministr má problém s podřízenými ženami". Chládek se sice bránil, že jde o výmysly, předseda vlády o tom však podle informací TÝDNE příliš diskutovat nechtěl. Ministr dostal na vybranou: buď se postaví před novináře sám a oznámí, že na svoji funkci rezignuje, anebo ještě týž den Sobotka oznámí jeho odvolání.
Těžko říct, co si vždy sebevědomý Marcel Chládek myslel. Každopádně po odchodu od ministerského předsedy tvrdil, že šlo jen o běžné jednání o rozpočtu a údajnou šikanu bagatelizoval. O pár hodin později od Sobotky - stejně jako zbytek země - uslyšel, že ve vládě končí. Krátce poté se mezi vlivnými sociálními demokraty ozývalo: "Uvidíme, jestli přijdou i další jména... "
Mezi socialisty se totiž již nějakou dobu spekuluje, že může Sobotka vyměnit více ministrů z vlastní strany. Časopis TÝDEN psal už na začátku letošního dubna, že kromě Chládka patří mezi ohrožené i ministr pro legislativu Jiří Dienstbier a šéf resortu průmyslu a obchodu Jan Mládek. U ministrů za hnutí ANO se zase houpe křeslo pod šéfem dopravy Danem Ťokem, ačkoli ve vládě teprve před pár měsíci vystřídal Antonína Prachaře. Možná je prý i varianta, že by si sociální demokraté s hnutím ANO ministerstva průmyslu a dopravy prohodili.
* Kdy dostal Chládek od premiéra první výstrahu?
* Kdo je kandidátem na jeho nástupce?
* Proč mohou být zmínění ministři "další na řadě"?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYJDE V PONDĚLÍ 1. ČERVNA 2015.