Překonání temných kapitol minulosti a současné porozumění mezi Čechy a Němci byla podle německých médií hlavní poselství návštěvy německého prezidenta Joachima Gaucka v Česku. Média také podotýkají, že Praha byla vhodným místem pro Gauckovy výzvy k ruské zdrženlivosti na Ukrajině, protože Česko má s ruskou výbojností špatné zkušenosti.
Anketa:
NATO zvažuje trvalé rozmístění jednotek na východě Evropy.Myslíte, že je to dobrý nápad?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Je mi to jedno. 33%
"Prezident Gauck usiloval při své návštěvě Česka o smíření a o porozumění," uvedla svůj komentář k třídenní státní návštěvě, která skončila ve středu, rozhlasová stanice Deutsche Welle. Připomněla, že Gauck ve svých vystoupeních v Praze a v Terezíně připomněl zločiny nacistů, nezapomněl ale ani na osud sudetských Němců, kteří byli po druhé světové válce z Československa vysídleni.
Prezidentova pohledu na negativní stránky česko-německých dějin si všímá i rozhlasová stanice Deutschlandfunk. To, že se Gauck věnoval odsunu sudetských Němců, ale podle ní nesmí být chápáno jako relativizace německé viny za druhou světovou válku. Stanice nicméně konstatuje, že se česká společnost proměnila. "Před pár lety by se o vyhnaných Němcích mluvit nemohlo," konstatuje Deutschlandfunk.
Bonnský deník General-Anzeiger si všímá především postoje německého prezidenta k Ukrajině a vyzdvihuje Gauckův výrok, že "pro nás v Evropě je nepřijatelné, aby Rusko zakládalo svou politiku na výhružkách". "Slova 'pro nás v Evropě' musela oslovit především ty země, které kdysi patřily do mocenské oblasti Sovětského svazu. Češi, Slováci, Maďaři, Poláci, obyvatelé baltských států - ti všichni sledují Putinovu novou ruskou rozpínavost s obavami," napsal deník.