Co máte proti vojenským misím? ptá se ANO komunistů

Domácí
16. 5. 2018 08:13
Zleva Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec, místopředsedové ANO.
Zleva Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec, místopředsedové ANO.

Vojenské mise, o jejichž nerozšiřování žádají komunisté v souvislosti s případnou tichou podporou menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, je podle místopředsedy hnutí a vicepremiéra v demisi Richarda Brabce třeba probírat jednotlivě.

Anketa:

Bude mít Česko do letních prázdnin vládu s důvěrou?

"ANO chce dodržet závazky vůči spojencům," řekl Brabec s tím, že požadavek ale nevnímá jako zásadní rozpor, protože některé mise končí, další jsou závislé pouze na rozhodnutí České republiky. Dramatizovat nechce nároky komunistů ani premiér v demisi Andrej Babiš. Řekl, že čeká na konkrétní návrh od předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.

"Určitě jsme připraveni jednat. Naši předsedové si musí vyjasnit, jak byla ta výhrada, která zazněla z ústředního výboru, míněna, proti jakým misím, v jakém rozsahu," uvedl Brabec. Babiš uvedl, že by se s Filipem chtěl vidět do konce týdne. Podle mluvčí hnutí Lucie Kubovičové se schůzka uskuteční ve čtvrtek večer. Mluvčí KSČM Helena Grofová potvrdila, že Filip se vrací ze zahraničí už ve středu; podle dřívějších informací měl přijet o den později.

Požadavek komunistů už hnutí ANO konzultovalo se sociálními demokraty. "My chceme dodržet závazky, které máme vůči spojencům. Vzhledem k tomu, že některé ty mise končí, jsme řekli, že si nad to chceme sednout. Ono to je mise od mise, protože někde je minimum těch lidí a někde je to o samostatném nezávislém rozhodnutí České republiky a někde je to dáno jako dlouhodobý závazek, který chceme dodržet," uvedl.

V současnosti čeští vojáci působí na misích v Afghánistánu, Kosovu, Somálsku, Bosně a Hercegovině, Mali, Iráku, v Egyptě, v Izraeli a v operaci EUNAVFOR MED Sophia ve Středomoří. Pozorovatele, celkem devět, má armáda v misích OSN v Demokratické republice Kongo, Kosovu, ve Středoafrické republice a v Mali. Včetně devíti pozorovatelů je nyní v zahraničních misích 404 českých vojáků a vojenských policistů. Nejpočetnější zastoupení má česká armáda v Afghánistánu, kde slouží 245 českých vojáků a 14 vojenských policistů, a v Iráku, kde působí třicetičlenný poradní tým pro letouny L-159, 12 členů výcvikové jednotky chemického vojska a sedm příslušníků vojenské policie. Další početná skupina českých vojáků je v Mali, kde jako ochrana velitelství výcvikové mise Evropské unie působí 42 českých vojáků a ve štábu mise OSN MINUSMA tři.

Širší vedení KSČM v sobotu oznámilo, že pokud bude programové prohlášení vlády ANO s ČSSD obsahovat závazek na posílení zahraničních misí armády, KSČM kabinet nepodpoří. Návrh programového prohlášení vlády nyní obsahuje slib na posílení české přítomnosti v Afghánistánu a v Iráku. Hovoří se v něm i o přispívání do vojenských sil NATO v Pobaltí či do sil rychlé reakce.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Deml Ondřej

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ