O využití loňského přebytku státního rozpočtu ve výši skoro 62 miliard korun rozhodne sněmovna až po říjnových volbách. Kapitolami státního závěrečného účtu se na své poslední schůzi před volbami zabýval sněmovní rozpočtový výbor. Ten vůči tomuto materiálu nezaznamenal zásadní výtky.
"Rozpočtový výbor připravil veškeré podklady pro projednání usnesení, ale projednávat státní závěrečný účet bude až nová sněmovna," řekl předseda výboru Václav Votava (ČSSD).
Doplnil, že pokud není projednán státní závěrečný účet, nemůže ani sněmovna rozhodnout o přebytku státního rozpočtu. "Takže i to je velice důležité pro novou sněmovnu, aby na návrh vlády rozhodla, co se s tím přebytkem 62 miliard korun udělá," řekl.
Projednávání státního závěrečného účtu s velkým zpožděním považuje Votava za problém, na který podle svých slov už upozorňoval také v Poslanecké sněmovně. "My jsme na jaře letošního roku projednávali státní závěrečný účet za rok 2015," podotkl. Podle jeho názoru by bylo dobré změnit legislativu tak, aby nebylo možné projednat nový státní rozpočet, dokud nebude projednán státní závěrečný účet za předchozí rok.
Přípravami státního rozpočtu na rok 2018 se ještě výbor nezabýval. Votava uvedl, že definitivní návrh by měla vláda projednávat 25. září. I jeho schvalování už bude na nově zvolených poslancích.
Schůze rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny byla zahájena v úterý v Praze, od středy do čtvrtka se program odehrává v parlamentním účelovém zařízení v Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Na úterním jednání se rozpočtový výbor zabýval hlavně zajišťovacími příkazy kvůli podezření z jejich nadužívání finanční správou a jednokorunovými dluhopisy. Finanční správu výbor vyzval, aby zajišťovací příkazy používala jen výjimečně a posuzovala jejich dopad na podnikatele.