Co všechno stihla Rusnokova vláda a kam se podějí její členové

Domácí
13. 8. 2013 05:50
Co se stane s ministry Rusnokovy vlády?
Co se stane s ministry Rusnokovy vlády?

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka byla dva měsíce bez důvěry, od dnešního poledne bude dokonce v demisi. Přesto už toho stihla dost. Od personálních čistek po zásadní opatření nebo štědrá rozhodnutí. A podle všeho to nemusí být jejich konečná - Rusnokovi ministři by se totiž mohli objevit na kandidátkách SPOZ.

Teď už jen udržovací kroky - to slibuje premiér Rusnok. Za necelé dva měsíce ale jeho kabinet stihl mnohé.

Například zvýšení minimální mzdy z osmi na osm a půl tisíce schválila úřednická vláda hned na začátku. Vstříc tak vyšla odborářům, kteří o to usilovali více než tři roky. Návrh odmítal bývalý šéf státní kasy Miroslav Kalousek i expremiér Petr Nečas.

Reforma státního zastupitelství se ovšem nekoná. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová totiž smetla ze stolu zákon, který měl posílit postavení žalobců. Benešová by ovšem přivítala další návrh zákona: "Myslím si, že státní zastupitelství má historickou šanci jak předložit pěkný zákon a komplexní, na kterém se shodneme. Ono na tom původním tak úplná názorová shoda bohužel není," řekla televizi Barrandov.

Nevznikne tak slibovaný specializovaný protikorupční útvar a vrchní státní žalobci zůstanou ve svých úřadech.

Skončil spor o jména velvyslanců mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. A personální obměna diplomatů v Zemanově režii může začít. Šance získat lukrativní post v Moskvě a Bratislavě se přiblížila bývalé první dámě Livii Klausové a komunistickému europoslanci Vladimíru Remkovi.

Prezident Miloš Zeman k problematickému jmenování velvyslanců uvedl: "Předpokládám, že až pan ministr Kohout tato dvě a další jména předloží do vlády, tak je s radostí podepíši."

Zasahování do vedení podniků avizovalo hned několik ministrů: Jan Fischer, Martin Pecina nebo Zdeněk Toman.

Největší personální zemětřesení ve státních firmách zasáhlo České dráhy a ČD Cargo. Čistky jsou dílem ministra dopravy Zdeňka Žáka.

Výměnou prošla značná část představenstva, řídící výbor, dozorčí rada a dokonce i generální ředitel Petr Žaluda. S tím si Žák vyřizoval účty ještě z minulých dob. Teď skončil i exministr dopravy Radek Šmerda v dozorčí radě České pošty.

Vyhazoval i ministr kultury Jiří Balvín. S odvoláním šéfa zlaté kapličky Jana Buriana ale šlápl vedle. Popudil proti sobě nejen kulturní frontu, ale i veřejnost. A tak vrátil šéfa divadla zpět.

Ředitele Národního divadla Jana Buriana nastalá situace nakonec potěšila: "Já to považuji za zprávu, která je po tom turbulentním týdnu dobrá pro Národní divadlo."

A nezůstává jen u státních podniků. Výpovědi padaly také v případě vysoce postavených či letitých úředníků.

Autor: - kls - Foto: ČTK , Doležal Michal.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ