Opoziční ČSSD bude častěji než dříve vracet vládní návrhy se změnami dolní komoře ze Senátu, kde má většinu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes avizoval předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie tím reaguje na to, že vláda ve sněmovně ztratila pohodlnou většinu 118 hlasů.
Kabinet Petra Nečase (ODS) tak bude složitěji prosazovat své návrhy včetně církevních restitucí. Ve sněmovně bude muset kabinet stále hlídat většinu svých poslanců.
V pátek dalo při hlasování o důvěře svůj hlas vládě 105 poslanců. Ne všichni z nich ale zvednou ruku pro všechny návrhy kabinetu. Například Otto Chaloupka z VV nepodpoří navrácení církevního majetku, uvedl v České televizi předseda VV Radek John.
Proti tomu se ohradila vicepremiérka Karolína Peake, která před nedávnem opustila VV a spolu s dalšími exposlanci této strany vytvořila provládní platformu. Upozornila na to, že způsob majetkového vyrovnání byl dohodnut třemi stranami původního složení vládní koalice a 17 církvemi. Nese tak i podpis VV. "Chápu, že si každá strana dohody sama za sebe některé detaily představovala jinak. Možnost dohodu neuzavřít nebo uzavřít za trochu jiných podmínek tu ale byla před rokem," napsala Peake v prohlášení.
V souvislosti s oslabením vlády v dolní komoře koalice možná navrhne zavedení klouzavého mandátu ministrů, jak slíbila při svém vzniku. Znamenalo by to, že ministry, kteří jsou současně poslanci, by ve sněmovně zastoupili náhradníci. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg to nevyloučili. Šlo by nicméně o ústavní změnu, k jejímuž prosazení by vláda potřebovala část hlasů opozice.
Předseda ČSSD Sobotka takovou změnu nepovažuje za důležitou, sociální demokraté přitom odmítají podpořit už připravený a vládou schválený návrh na vyslovení konstruktivní nedůvěry vládě. I pro tuto ústavní změnu potřebuje vláda souhlas alespoň části opozice.