ČSSD: Čunek se místopředsedou Senátu stát nemusí

Domácí
21. 11. 2012 10:26
Jiří Čunek by měl ve vedení Senátu nahradit stranického kolegu Petra Pitharta.
Jiří Čunek by měl ve vedení Senátu nahradit stranického kolegu Petra Pitharta.

Bývalý šéf KDU-ČSL a někdejší vicepremiér Jiří Čunek by nemusel být zvolen místopředsedou Senátu, byť ho na tuto funkci navrhl senátorský Klub pro obnovu demokracie - KDU-ČSL a nezávislí. Naznačil to předseda senátorů ČSSD Petr Vícha, podle něhož na zvolení Čunka ani v ostatních frakcích nepanuje jednotný názor. Pokud by se Čunek do vedení horní komory nedostal, klub by musel najít náhradu.

Vícha uvedl, že sociální demokraté se nominací Čunka zabývali na zasedání svého klubu. "Zaznamenal jsem od svých kolegů ze Zlínského kraje poměrně negativní zkušenosti z ustavujícího zastupitelstva v tomto kraji. Výhrady vzneseny na klubu byly a členové klubu se samozřejmě po této diskusi nějakým způsobem rozhodnou," řekl. Připomněl, že volby předsedy i místopředsedů Senátu, které má dnes horní komora na programu, budou tajné.

"Náš klub má absolutně volné hlasování. Bude-li pan Čunek zvolen, pak tedy bude zvolen. Když nebude zvolen, platí dohoda, že klub KDU-ČSL má právo na nominanta," dodal Vícha. Klub na protest proti Čunkově nominaci již dříve opustila bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ), která se o funkci místopředsedkyně Senátu ucházela neúspěšně.

Čunek by měl ve vedení Senátu nahradit svého stranického kolegu Petra Pitharta, který už senátorský mandát letos neobhajoval. Měl by být jediným nováčkem ve vedení horní komory. Předsedou má zůstat Milan Štěch, místopředsedy Alena Gajdůšková, Zdeněk Škromach (všichni ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS). Občanští demokraté kvůli volebnímu úbytku deseti senátorů ztratili jedno místo ve vedení horní komory. Její rozpočet tím ušetří jen na platu včetně výdajů na pojistné přes 815 tisíc korun ročně. Uvedla to senátní tisková tajemnice Pavlína Heřmánková.

Povolební uspořádání horní komory vychází z dohody čtyř senátorských klubů a z principu poměrného zastoupení, uvedli Vícha a Štěch. ČSSD s 46 senátory má vést sedm z devíti senátních výborů a dvě z šesti komisí. ODS s 15 senátory uhájila jeden výbor z původních tří a všechny tři komise, devítičlenný klub KDU-ČSL a nezávislých získal zbývající výbor a ústavní komisi, do níž nominoval svou bývalou členku Wagnerovou.

Naprázdno vyšel pětičlenný Klub Starostové a Ostravak, který ztratil vedení dvou komisí včetně rušené komise pro ochranu soukromí. Náplň její práce mají podle Štěcha převzít výbory ústavně-právní a pro lidská práva.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Z pískovny Čavyně směřovalo 300.000 tun materiálu na stavbu dálnice D4

Domácí
20. 4. 2025

Křesťané si dnes připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista

Domácí
20. 4. 2025

V Luhačovicích bude gastronomický festival Chutě Zlínského kraje

Domácí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ