ČSSD dá Nečasovu vládu možná k soudu. Tentokrát kvůli DPH

Domácí
17. 8. 2012 11:02
Předseda Senátu Milan Štech (ČSSD).
Předseda Senátu Milan Štech (ČSSD).

Další návrh z dílny kabinetu Petra Nečase může skončit u ústavního soudu. Sociální demokraté pro tentokrát zvažují, že do Brna pošlou vládní balíček daňových zákonů. Ten obsahuje mimo jiné i zvýšení DPH. A podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je protiústavní.

S trochou nadsázky by se dalo říct, že v tomto volebním období přibyla českému parlamentu třetí komora. Co neschválí levicový Senát, ale přehlasuje pravicová sněmovna, pošlou sociální demokraté ještě přezkoumat Ústavnímu soudu.

Podobný osud nejspíš čeká i vládní balíček daňových zákonů, který si klade za cíl udržet schodek státního rozpočtu, a to například cestou zvýšení DPH o jedno procento na 15 a 21 procent, omezením výdajových paušálů pro živnostníky či zavedením takzvané milionářské daně.

Ústavní soud už dal v minulosti ČSSD za pravdu (ilustrační foto).Podle sociálních demokratů však norma odporuje ústavním principům republiky. A pokud ji vládní koalice parlamentem přece jen v nezměněné podobě protlačí, zvažuje ČSSD, že ji dá k ústavnímu soudu. "Budeme se o tom vážně radit. Odborné stanovisko legislativy Senátu nám v tomto směru dává velmi mnoho argumentů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Štěch.

Senátní legislativci podle šéfa horní komory tvrdí, že je úsporný balík v rozporu s judikáty ústavního soudu. "Mění se například zákony, které ještě nenabyly účinnosti, a dokonce ani platnosti. Je to hrozný zmatek pro právní praxi," vysvětlil Štěch. Vedle toho opozice tvrdí, že Nečasův daňový balíček udusí ekonomiku či poškodí pracující důchodce, kterým chce sebrat slevu na dani.

"Nemyslíme si, že je to protiústavní. Nicméně jsme zvyklí na to, že sociální demokraté k tomu kroku sahají velmi často. V tom jim nikdo nemůže zabránit," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Pokud sociální demokraté své hrozby vyplní, rozšíří se v Brně sbírka jejich podání. Už na začátku roku totiž podali ústavní stížnost na 14 reformních zákonů. Další zvažují, pokud by průměrný důchod klesl pod 40 procent hrubé mzdy, a také v případě, že sněmovna přehlasuje senátorské veto a schválí vládou prosazovaný zákon o církevních restitucích.

Podání ústavní stížnosti už se ČSSD v minulosti vyplatilo. Ústavní soud na podnět sociálních demokratů odmítl například vládou navrhované změny ve stavebním spoření.

Kritika z Hradu a rebelie v ODS

Zvýšení DPH, které je součástí vládního balíčku úsporných opatření, zkritizoval v minulých dnech i prezident Václav Klaus. Jde prý o nerozumný tah, který brzdí ekonomiku. Premiér Petr Nečas však výtky odmítl. Bez konsolidačního balíčku podle něj nelze sestavit a schválit státní rozpočet na příští rok se schodkem veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu.

Bývalý šéf poslanců ODS Petr Tluchoř se zvyšováním daní nesouhlasí."Někdo, kdo nenese zodpovědnost za státní rozpočet, si tak může dovolit i luxus některých vyjádření, která si člověk, který nese zodpovědnost za státní rozpočet, dovolit nemůže," reagoval Nečas na Klausova slova. Na dodržování rozpočtové kázně prý jeho vláda stojí a padá.

Najít 101 poslanců, kteří pro úsporný balíček zvednou ve sněmovně znova ruku, ovšem nebude pro Nečase snadné. Už při prvním projednávání se totiž proti normě ohradilo hned několik jeho kolegů z ODS. Vadilo jim, že zvyšování daní odporuje jednomu ze základních pilířů ekonomického programu strany. "Nic z toho jsme přece neslibovali," prohlásil například bývalý šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ