ČSSD bude chtít vyvolat odbornou i veřejnou debatu o českém zapojení do nového projektu protiraketového štítu USA, až budou jasné konkrétní podrobnosti navrhovaného systému. Řekl to předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se v Praze sešel s náměstkyní americké ministryně zahraničí Ellen Tauscherovou.
ČSSD odmítala protiraketový radar, který měl stát podle původních předpokladů administrativy George Bushe na českém území. Jeho nástupce Barack Obama Bushovy plány včetně radaru zrušil a nyní plánuje nový protiraketový systém.
"Poté, co budeme znát detaily toho systému, což v tuhle chvíli skutečně neznáme, budeme chtít odbornou debatu mezi odborníky na brannou politiku, zahraniční politiku," řekl Paroubek. "Samozřejmě se ta odborná debata bude prolínat s debatou s českou veřejností," doplnil.
ČTĚTE TAKÉ: Biden oceňuje "český akcent" v nové obraně
V New Yorku měl premiéru dokument o dění kolem radaru
Nový protiraketový systém by měl chránit Evropu a USA mimo jiné například před útokem z Íránu. Štít je v první fázi svého sestavování zaměřen proti íránským střelám středního a krátkého doletu, jichž má Teherán údajně stovky. Paroubek po jednání s Tauscherovou řekl, že potenciální hrozba těchto raket existuje a že by mohly do Evropy doletět. "Spíše tedy zatím do jižní Evropy než do střední, ale to může být jen otázka času," uvedl.
Naopak hrozba střel dlouhého doletu, proti kterým měl sloužit původní štít s plánovaným radarem v Brdech, prý není aktuální. Tauscherová dnes podle Paroubka uvedla, že tyto střely bude mít Írán v horizontu deseti a více let, nikoli v roce 2015 až 2017, jak uváděla Bushova administrativa.
Rusko není hrozbou pro USA ani jejich spojence
Nová architektura protiraketového štítu předpokládá jeho začlenění do struktur NATO. Česká vláda dala najevo, že má zájem zapojit se do nového systému. Zatím ale není jasné, jak by se na protiraketové obraně mohla podílet. Možnosti českého zapojení by měl hledat odborník, kterého Praha vyšle do americké Agentury pro protiraketovou obranu.
Tauscherová Paroubkovi také řekla, že Rusko v současnosti nepředstavuje bezpečnostní hrozbu pro USA. "A já bych dodal 'a jeho spojence', protože myslím, že Spojené státy se na to vždycky dívají tak, že co představuje hrozbu pro spojence, představuje hrozbu i pro Spojené státy," uvedl šéf ČSSD.
Foto: ČTK