ČSSD je proti vojenské intervenci v Sýrii bez mandátu OSN

Domácí
28. 8. 2013 15:27
Bohuslav Sobotka za ČSSD vyjádřil negativní postoj k vojenským akcím v Sýrii.
Bohuslav Sobotka za ČSSD vyjádřil negativní postoj k vojenským akcím v Sýrii.

Sociální demokracie je velmi skeptická k případnému vojenskému zásahu v Sýrii. Jakákoliv vojenská akce má mít podporu OSN, jinak by ji Česko nemělo podpořit, prohlásil na středeční tiskové konferenci šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Útok kvůli údajnému použití chemických zbraní syrskou vládou zvažují západní spojenci.

"I když je potřeba jednoznačně odmítnout jakékoliv nasazování chemických zbraní, i když je potřeba jednoznačně odmítnout veškerou krutost, která je spojena s občanskými válkami podobnými té, která se vede v Sýrii, je potřeba si uvědomit, že jakékoliv humanitární bombardování v minulosti většinou problémy nevyřešilo," vyjádřil své přesvědčení Sobotka.

Případná vojenská intervence bez mandátu OSN by podle Sobotky mohla pouze zhoršit napětí v regionu a vést k další eskalaci dlouhotrvajícího konfliktu. Jakákoliv akce by tak prý měla být realizována na bázi mezinárodního práva. "Pokud se případná vojenská akce vůči Sýrii nebude opírat o jasný mandát Organizace spojených národů, pak taková akce v žádném případě nebude mít podporu sociální demokracie a podle našeho názoru by neměla mít ani podporu české vlády," nechal se také slyšet předseda ČSSD.

ČSSD se staví za rozhodnutí OSN.Možné použití chemických zbraní v Sýrii je podle něj nutné vyšetřit, a pokud se prokáže, že tyto zbraně použila vláda, musí mezinárodní společenství reagovat. Spíše je ale podle něj třeba hledat diplomatické nástroje, včetně ekonomických sankcí nebo embarga na obchodování se zbraněmi.

Podobné přesvědčení vyjádřil také stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek, podle něhož podporu vojenského zásahu nikdo po Česku nemůže chtít. Připomněl také vojenské angažmá v Iráku, které začalo i kvůli obavám ze zbraní hromadného ničení, jež se ale v zemi nakonec nenašly.

Možné použití chemických zbraní v Sýrii v současnosti prověřuje tým OSN. Některé z důkazů, jež má zatím k dispozici, svědčí o tom, že v zemi byl použit určitý druh chemických látek, uvedl zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí. Prohlásil ale také, že k OSN nedorazil žádný důkaz o tom, že tyto látky použila syrská vláda.

Krvavý konflikt v blízkovýchodní zemi si od svého počátku podle odhadů světové organizace vyžádal kolem 100 tisíc mrtvých.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ