Spoření na stáří
ČSSD kazí penzijní reformu, durdí se vláda a spouští kampaň
05.03.2013 07:40 Původní zpráva
Negativní kampaň sociální demokracie zaměřená vůči penzijní reformě podle vlády svou agresivitou ohrožuje budoucí penzisty, a přitom nepřináší relevantní řešení. Na poradě ekonomických ministrů, která se konala minulý týden, se proto dohodlo, že Nečasův kabinet bude lidem více vysvětlovat, že si mají spořit na důchod a nemají se vzhledem ke stárnutí populace spoléhat pouze na stát.
"K tomu lze využít rozhovorů jednotlivých členů vlády v médiích, šíření informačních materiálů nebo placenou inzerci," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ Jakub Stadler z tiskového oddělení Úřadu vlády.
Porada ekonomických ministrů (PEM) se sešla v okamžiku, kdy se penzijní reformě příliš nedaří. Podle údajů penzijních společností totiž za první dva měsíce roku projevilo zájem o vstup do nového pilíře penzijního systému pouze 13,5 tisíce Čechů. "PEM se zabývala připomínkami Asociace penzijních fondů a rozhodla se zřídit pracovní skupinu složenou ze zástupců ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstva financí a Úřadu vlády, která bude operativně řešit dílčí problémy druhého pilíře," konstatoval Stadler.
Informaci potvrdila i Štěpánka Filipová z tiskového odboru ministerstva práce. Pracovní skupina by se podle ní měla scházet zhruba jednou týdně. Na svých schůzkách se má zabývat aktuálními tématy důchodové reformy a navrhovat konkrétní řešení. Kromě státních úředníků by jejími členy měli být i zástupci Asociace penzijních fondů.
Zvýšit zájem lidí o vstup do nového pilíře by měla mimo jiné "další prezentace a propagace důchodové reformy i na úrovni vlády", uvedla Filipová s tím, že finanční prostředky by na ni mělo zajistit ministerstvo financí. Jaká však bude konkrétní podoba této propagace, Filipová nespecifikovala.
Penzijní reformu v současné podobě prosadila Nečasova vláda v reakci na zhoršování demografické situace, kdy se zvyšuje počet důchodců, ale ubývá lidí v produktivním věku, kteří mají zaměstnání, a jsou proto schopni platit sociální pojištění. Jednou její částí je neustálé zvyšování věku pro odchod do důchodu. Tou druhou pak je možnost vyvést si část sociálního pojištění ze státního systému na individuální účty u soukromých penzijních společností. Podmínkou je, že si lidé do tohoto nového, takzvaného druhého pilíře, přidají dvě procenta hrubé mzdy ze svého. Mají tak možnost získat z tohoto pilíře další důchod. Háček je ovšem v tom, že odvedou méně peněz do státního průběžného, takzvaného prvního pilíře, a penze z něj se jim proto bude krátit.
Proti tomu ovšem protestuje opozice, odbory i mnozí ekonomové. Podle nich to bude znamenat další zvyšování schodku důchodového účtu, který se loni pohyboval na úrovni 50 miliard korun. Bude to proto klást další nároky na státní finance. Navíc spoření v podobě akcií, kam bude směřovat hlavní část úspor, je podle nich v době nejistoty na finančních trzích riskantní.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.