Nevídaný skandál otřásá českou politickou scénou. Na nejvyšších místech zasahuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Policejní zátahy probíhají ve stejné souvislosti i u vlivných podnikatelů napojených na politiky. Opozice volá po odchodu vlády a předčasných volbách. Komu by však pomohly? Vytěžily by vůbec opoziční parlamentní strany ze situace politické body? ČSSD se začíná bát. I když hlasitě volá po okamžité demisi vlády.
Anketa:
Policie od středečního večera vyslýchá politiky a blízké spolupracovníky premiéra Petra Nečase. Má to podle vás vést k předčasným volbám?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Nevím, zatím známe málo faktů. 33%
Může se stát, že policejní zásah v budově Úřadu vlády a zatčení ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové vyvrcholí koncem koaliční vlády ODS, TOP 09 a LIDEM. Všechny zmíněné politické tábory se už s variantou předčasných voleb začínají smiřovat. Hůř je na tom ČSSD; ta totiž sice po pádu vlády intenzivně poslední roky volala, ale ve skutečnosti se jí příliš nehodí.
Obava ČSSD je opodstatněná. V případě, že by Nečasova vláda skutečně padla, nastane pravděpodobně jedna ze dvou variant: buď prezident vyhlásí předčasné volby, nebo pověří premiérem někoho jiného, kdo povede překlenovací kabinet až do řádného termínu parlamentních voleb - tedy do příštího května.
Sociální demokraté se obávají, že právě předčasné volby vyvolané korupčním skandálem na Úřadu vlády namotivují voliče hodit svůj hlas nezprofanovaným stranám typu Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury či hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše. ČSSD, která s ODS chystá spolupráci například na pražské radnici, může paradoxně aféra pravicového premiéra taktéž poškodit. "Tohle nahraje akorát extremistickým stranám," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ jeden z poslanců sociální demokracie, který si nepřál být jmenován.
Vítězí, kdo chytí nevoliče
"Oni sami nevědí, jak to na celou politickou scénu může dopadnout. Může se stát, že to prohloubí nedůvěru v celý politický establishment a koneckonců se mohou vynořit nové subjekty typu Věcí veřejných, Babišova hnutí a podobně a posbírat hlasy lidí, kteří si myslí, že když nebyl někdo v parlamentu, tak to bude lepší. Takovou strategii předvedly v roce 2010 Věci veřejné," uvedl politolog Ladislav Cabada, který nevylučuje ani možný vznik nového politického subjektu. "V řadě zemí středovýchodní Evropy vidíme strany, které vzniknou dva tři měsíce před volbami a třeba je i vyhraje," jmenoval on-line deníku TÝDEN.CZ politolog příklady Slovinska nebo Lotyšska. "Není vyloučeno, že by se to mohlo stát i tady. Největší skupina jsou koneckonců nevoliči. Kdo chytí nevoliče, vyhraje volby," dodává.
Čára přes rozpočet
Původní plán socialistů byl, aby se Nečasova vláda znemožňovala nejlépe ještě další rok a ČSSD tak měla dostatek prostoru představit svůj program voličům a ukázat jim "jinou cestu". Jenže pokud vláda premiéra Petra Nečase padne ještě před začátkem letních prázdnin, volby do sněmovny se budou konat možná už v září. Předvolební kampaň bude probíhat v době letních dovolených, kdy se lidé víc než o politiku zajímají o to, jaké bude počasí.
Sněmovnou se šíří také fáma, že by prezident Miloš Zeman mohl na poslední rok před volbami pověřit sestavením vlády šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku nebo svého příznivce a Sobotkova místopředsedu Michala Haška. Ani jedna z variant se "sobotkovcům" nezamlouvá.
Jedna otázka je, jak by taková vláda mohla vypadat. ČSSD chybí pro sestavení kabinetu ve sněmovně hlasy, opřít by se musela o KSČM, nezařazené poslance nebo Věci veřejné. Za druhé by taková vláda nemusela Sobotkovi nijak prospět. Rok by vládl něčemu, na čem nemá žádný podíl - nemohl by hýbat s již schváleným státním rozpočtem a těžko by tak začal zavádět "populární opatření". Brzy by se tak lidem mohl znelíbit stejně, jako se to podařilo jeho pravicovému "předchůdci" Petru Nečasovi. V řádných volbách v květnu příštího roku by pak sociálním demokratům kvůli takovému roku vládnutí ubyla výrazná procenta.
Neskončit jako Paroubek
Reálnou obavu z takového scénáře mají sociální demokraté také kvůli případu svého minulého předsedy Jiřího Paroubka. Když se mu v roce 2009 podařilo svrhnout vládu tehdejšího ministerského předsedy Mirka Topolánka (ODS), v průzkumech veřejného mínění byla strana na špici. Nemilé překvapení však sociální demokraty potkalo po roce ve volbách, v nichž získali téměř o polovinu procent méně, než se čekalo. "Tím, že se volby odložily o další rok, během tohoto období stihli své preference ztratit. To by se klidně mohlo stát i v tomto případě," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ politolog Kamil Švec. "Výsledek by nemusel být už tak triumfální," říká politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Na případné dočasné vládě by mohla na úkor ČSSD vydělat i TOP 09. Záleželo by na tom, koho by prezident vedením kabinetu pověřil. "V okamžiku, kdy by to bylo v nějakém rozumném nepolitickém složení a neúčastnily by se ho strany současné vládní koalice, tak by to mohlo pomoci TOP 09, která by za ten rok mohla více posílit. Mohla by toho využít a stát se tou silnější pravicovou stranou," myslí si politolog Švec. TOP 09 by nejspíš sezobala hlasy nejen současných pravicových voličů ODS, ale i voličů na středu politického spektra. "Vydělat by na tom mohla paradoxně TOP 09, nikoli ČSSD," říká pak politolog Ladislav Cabada.
A strach socialistů z dalšího vývoje nečekané situace má i svou ryze pragmatickou stránku. Otrávenost se poslaneckým klubem sociálních demokratů šíří také mezi těmi, kteří se bojí, že by ve volbách nemuseli uspět. Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ si už mnozí dokonce počítají, o kolik by kvůli předčasným volbám přišli peněz.