Mezi oběma rivaly, Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem, to znovu vře. Napětí má však panovat i v samotné ČSSD. Podle informací on-line deníku TÝDEN.cz měla být totiž páteční schůzka Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem ve věci složení nové vlády více než vyostřená. Sobotka to popírá.
Poté co předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vzkázal v sobotu v ČT hejtmanům, že není možné kombinovat tyto funkci s poslaneckým mandátem, naštval šéfa Jihomoravského kraje a poslance za tento region Michala Haška.
Sobotka doslova řekl: "Hejtmani nestíhají. To znamená, nejsou schopni se účastnit jednání Poslanecké sněmovny, mají velmi špatnou docházku, účast na hlasování." Tím de facto sdělil: Vyberte si, sedět na dvou židlích není možné.
Hašek reagoval na sociálních sítích slovy, že "ve sněmovních volbách patřili hejtmani k nejúspěšnějším kandidátům a mají dlouhodobou podporu veřejnosti". A zdůraznil: "Dělat takové zbrklé soudy a odsudky hejtmanů-poslanců, jako dnes předvedl předseda ČSSD, přisuzuji jeho únavě z maratonu náročných povolebních vyjednávání."
Hašek: "Lidi zajímá, co předseda vyjednal"
Bývalý první místopředseda ČSSD Hašek složil funkci poté, co se přiznal ke lži, když zapíral lánskou schůzku s prezidentem. Dále v sobotu připomněl, že na rozhodnutí (zda být pouze poslancem) mají nejen hejtmani, nýbrž i primátoři a starostové zvolení do sněmovny podle usnesení ústředního výkonného výboru ČSSD ještě čtyři měsíce. Voliče podle něj mnohem více zajímá, co "Sobotka vyjednal v koaliční smlouvě z programu sociální demokracie".
Z pěti hejtmanů zvolených za ČSSD do sněmovny se chce zatím funkce vzdát pouze plzeňský Milan Chovanec. "Nejpozději 26. ledna moje dvojfunkční období skončí," uvedl již. I Chovanec se přitom účastnil lánské schůzky, nicméně právě on ji odtajnil. S Chovancem rovněž Sobotka počítá do vlády, měl by se stát ministrem vnitra.
O ničem nevím, říká šéf ČSSD
Hejtmani Jiří Zimola (Jihočeský kraj), Jiří Běhounek (Vysočina), Josef Novotný (Karlovarský kraj) a Hašek zatím jen upozorňují, že žádný zákon nezakazuje kumulaci funkcí. Hašek ale již v listopadu konstatoval, že se rozhodne po ustavení nové vlády a že funkce nechce dlouhodobě zastávat současně.
Podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ může však ještě Sobotka mít se sestavením koalice mezi ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL značné potíže. Důvěryhodný zdroj z Lidového domu poskytl podrobnější informace k páteční schůzce Sobotky se Zemanem. "Celý večer zasedalo grémium ČSSD. Zeman totiž Sobotkovi hodil na hlavu de facto celý vládní tým kromě kandidáta na post ministra zdravotnictví Ostraváka Svatopluka Němečka. Vedení je z toho v šoku. V pondělí to začne podle mne vylézat na povrch."
Sobotka ale on-line deníku TÝDEN.CZ řekl: "Grémium ČSSD v pátek večer nezasedalo a nevím o žádných výhradách pana prezidenta, které by měly vést k nejmenování některého člena vlády." Nicméně současně oznámil, že má plán, jak při sestavování vlády čelit Zemanovi. Pokud mu prezident odmítne některého kandidáta na ministra, resort by dočasně vedl on sám. Řekl to dnes v ČT.
V pátek Sobotka předstoupil krátce po 18. hodině po schůzce s prezidentem před média a uvedl: "Seznámil jsem pana prezidenta v předstihu o jménech kandidátů, aby nemusel vycházet ze spekulací médií, a předal jsem mu jejich životopisy." Schůzku se Zemanem nechtěl blíže komentovat.
Zemanova pomsta?
Zatím se mluvilo o tom, že by Zeman mohl mít i kvůli osobním neshodám problém jmenovat například Lubomíra Zaorálka ( ministr zahraničí) a Jiřího Dienstbiera (ministr bez portfeje). Sám se také nechal slyšet, že do funkce ministra obrany by nejmenoval Martina Stropnického, kterého navrhuje ANO 2011. Sobotka též potvrdil, že kandidátem na ministra práce a sociálních věcí je místo Vladimíra Špidly (jehož Zeman pravděpodobně odmítl) radní z Vysočiny Petr Krčál.
Přitom nejen Zaorálek či Špidla zařídili v roce 2003 při prezidentské volbě se Stanislavem Grossem Zemanův odchod na Vysočinu. Na jedné z karet lze totiž najít i samotného Sobotku.
Tento seznam takzvaných karet byl vytvořen na obvodním výkonném výboru ČSSD Praha 2 pod vedením Václava Daška a za spoluúčasti senátorů sociální demokracie. Ortel zněl: Vedení strany je v rukou těch, co Zemana podrazili, a odpružili tak k moci Václava Klause.