ČSSD účtuje církvím i dynamit na kostely
03.12.2008 15:30 Původní zpráva
Sněmovní komise pro církevní restituce zjišťuje, kolik peněz dostaly církve od státu od roku 1948. Na stole jsou dvě částky: 60 a 45 miliard. Ministerstvo kultury navíc najalo soukromou firmu, která má znovu prověřit hodnotu navraceného majetku. Práci komise to o několik měsíců prodlouží.
Je to paradox. Za komunismu byli kněží zavíráni do vězení, nyní jim mají být náklady na jejich internaci odečteny od navraceného majetku. Podle ministra kultury Václava Jehličky (KDU-ČSL) s tím přišli někteří levicoví zákonodárci.
Členové sněmovní komise pro církevní restituce z ČSSD a KSČM chtějí vědět, kolik peněz stát poslal církvím od roku 1948. A sami přišli na jednání s účtem, v němž jsou započítány i náklady na akce vysloveně proticírkevní. "Účtují i ničení kostelů a platy dozorců v internačních táborech pro jeptišky," neskrývá údiv lidovecký ministr.
Jeho slova potvrzuje i šéf komise Jan Kasal (KDU-ČSL). "Na posledním jednání komise zaznělo, že v tom, co se vynaložilo na církve, je započítán i dynamit použitý na vyhození kostelů do vzduchu," řekl Kasal. Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák se však o svých odhadech bavit nechce. "Máme to zatím schované, ještě nedošlo k tomu, abychom to porovnávali," odpověděl pouze.
Kolik dostaly církevní řády?
Podle některých členů komise však Jandák operuje s částkou 45 miliard korun. Tolik podle jeho dokumentů stát investoval do církví od roku 1948. Odhady ministerstva kultury se však liší. "Spočítalo se, že stát ročně dával církvím asi miliardu. Za šedesát let to tedy dělá 60 miliard," řekl šéf sněmovní komise.
Auditorská firma Ernst&Young bude nyní dva měsíce prověřovat, jakou hodnotu má majetek navracený církvím. Stát za to zaplatí dva miliony korun. Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické navíc zjišťuje, jaká forma splácení majetku by pro stát byla nejvýhodnější. "Vytváří modely pro různé doby splácení," upřesnil Kasal.
Předseda parlamentní komise proto ještě tento týden požádá sněmovnu, aby ho nechala pracovat až do konce března. A ani toto prodloužení pravděpodobně nebude stačit. Teprve potom se kontroverzním návrhem na vyrovnání státu a církví začnou znovu zabývat sněmovní výbory.
Vládní návrh zákona počítá s tím, že církve dostanou zpátky asi třetinu majetku, který jim zabavil komunistický režim. Zbytek nahradí finanční částka ve výši 83 miliard korun, což je i s úrokem za 60 let zhruba 270 miliard korun. Jednání o církevních restitucích se zadrhlo na jaře. S vládním návrhem byli nespokojeni opoziční zákonodárci i rebelové z ODS.
Foto: Lucie Pařízková, Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.