ČSSD: Zákon motivuje církve, aby prodaly majetek "kamarádům" koalice

Domácí
14. 2. 2012 16:38
Jak dopadne majetkové vyrovnání s církvemi? (ilustrační foto)
Jak dopadne majetkové vyrovnání s církvemi? (ilustrační foto)

Návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi obsahuje novelizaci zákona o dani z příjmu, která církve osvobodí od nutnosti platit daň v případě, že státem navrácený majetek prodají. Upozornil na to lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Daňová úleva je podle Sobotky účelová a bude církve motivovat k prodeji navráceného. Podle ministerstev financí a kultury je však toto ustanovení stejné, jako bylo i při restitucích majetku fyzických osob v 90. letech.

"Postupuje se stejně jako u jiných restituentů. Neplatí se daň z prvního prodeje. Pokud by tomu tak nebylo, tak by byly církve znevýhodněny," řekla mluvčí ministerstva kultury Eva Tichá. Resort kultury je hlavním předkladatelem. "Odlišný přístup by byl diskriminační, snahou vlády je neporušovat rovnost podmínek. Církve však při prodeji majetku zaplatí daň z převodu nemovitosti," dodal mluvčí financí Ondřej Jakob.

ČSSD se nicméně obává, že majetek církví skončí v rukou finančních skupin, které by mohly být napojeny na současné vládní strany. "Už přímo v zákoně se vychází z toho, že si církve majetek neponechají," řekl Sobotka. "V zákoně se vytváří daňová úleva, která může církve motivovat k tomu, aby tento majetek dále prodávaly," uvedl. Podezření odmítá ODS. "Není to cesta, jak snadněji zcizovat majetek," řekl poslanec ODS Marek Benda.

V zákoně, který je nyní ve sněmovně, je uvedeno osvobození od daně "z bezúplatného nabytí nemovitosti a movité věci podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a z jejich prvního prodeje". "Evidentně jsou tady někde zájmové skupiny, které jenom čekají na okamžik, až církve ten majetek získají bezplatně od státu, aby následně se snažily k tomu majetku dostat," prohlásil Sobotka.

Podle návrhu zákona o restitucích by církve měly dostat zhruba polovinu svého někdejšího majetku v hodnotě okolo 75 miliard, který je ve vlastnictví státu. Za ostatní by měly dostat finanční náhradu 59 miliard korun během příštích 30 let, přičemž stát přestane církvím hradit například platy duchovních. Návrh, který vychází z dohody státu se 17 českými církvemi, podle vlády řeší majetkové křivdy spáchané na církvích a náboženských společnostech po roce 1948. Přechodné období před odstřihnutím financování církví od státu by podle dohody mělo začít příští rok a trvat 17 let.

Češi restituce nepodporují

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Levice nesouhlasí s rozsahem majetku určeného k vydání, ani s výpočtem náhrad. Odpůrci poukazují na to, že církevní restituce nemají podporu většiny české společnosti. Majetkové vyrovnání s církvemi podle průzkumů odmítá okolo 70 procent českých občanů. Kritici také připomínali, že do náhrad se má započítávat inflace, což by celkovou částku mohlo zvýšit až k 96 miliardám. Vadilo jim i to, že zákon výčtově neuvádí, který majetek by se měl vrátit.

Česká biskupská konference tento týden upozornila, že zástupci ČSSD byli v roce 2009 ve sněmovní církevní komisi a souhlasili nejen s algoritmem, ale i výslednou částkou majetkového narovnání. Rovněž návrh ČSSD svěřit majetek církví do veřejnoprávních fondů je podle ČBK v rozporu se schválenými závěry komise. Z nich například dále vyplývá, že církve mají právo vlastnit majetek a že by jim mělo být vydáno a nahrazeno to, co vlastnily k datu 28. února 1948.

"Evidentně jsou tady někde zájmové skupiny, které jenom čekají na okamžik, až církve ten majetek získají bezplatně od státu, aby následně se snažily k tomu majetku dostat," prohlásil Sobotka. Zájmové skupiny podle něj mohou mít napojení na koaliční strany ODS, TOP 09 či Věci veřejné, "které tak odhodlaně tento obrovský převod majetku v Poslanecké sněmovně prosazují," dodal Sobotka.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ